Acer Nitro 5 2023 (12th Gen i5-12500H, RTX 3050, 16GB RAM, 512GB SSD, 15.6" FHD 165Hz) vs Acer Aspire Spin 14 ASP14-51MTN 2024 (Intel Core 5 120U, 8GB, 512GB, 14” WUXGA Touch) Full Specification Comparison
Add to Compare
| Specs | Acer Nitro 5 2023 (12th Gen i5-12500H, RTX 3050, 16GB RAM, 512GB SSD, 15.6" FHD 165Hz) | Acer Aspire Spin 14 ASP14-51MTN 2024 (Intel Core 5 120U, 8GB, 512GB, 14” WUXGA Touch) | |
|---|---|---|---|
Launch | |||
| Announced | 2023 | February, 2024 In Nepal: March, 2026 | |
| Market Status | Out of Stock | In stock | |
Type | |||
| Laptop Type | Gaming | 2-in-1 | |
| Series | Acer Aspire | ||
Body | |||
| Weight | 2.5 kg | 1.50 kg | |
| Color Options | Black | Steel Gray | |
| Dimensions (W x D x H) | 318.5 x 225.5 x 18.9 mm | ||
CPU | |||
| CPU Series | 12th Gen Intel Core Processors (Alder Lake) | Acer Aspire | |
| Processor | Intel Core i5-12500H | Intel Core 5 120U (Intel 7) | |
| Cores / Threads | 12 Cores / 16 Threads | 10 / 12 | |
| L3 Cache | 18MB | 12MB | |
| Base / Boost Clock | E-Cores: 2.0 / 3.3 GHz P-Cores: 2.5 / 4.5 GHz | ||
| Base Clock | P-cores: 1.4 GHz E-cores: 1.0 GHz | ||
| Boost Clock | P-cores: 5.0 GHz E-cores: 3.8 GHz | ||
| TDP | 15W - 55W | ||
GPU | |||
| GPU | NVIDIA RTX 3050 | ||
| Graphics Type | Dedicated | Integrated | |
| VRAM | 4GB | Shared | |
| TGP | 95W | Shared | |
| Boost Clock | Unspecified | Up to 1100 MHz | |
| GPU Name | Intel Graphics | ||
Memory | |||
| Soldered Memory | Unspecified | Yes | |
| Frequency | 3200 MHz | ||
| Channel | Unspecified | Single channel | |
| Maximum Capacity | Unspecified | 16GB (1x soldered, 1x SO-DIMM slot) | |
| RAM | |||
| Memory Type | |||
| Configuration | |||
| Installed RAM | 8GB (1x 8GB) LPDDR5 | ||
| Speed | 4800 MT/s | ||
Storage | |||
| HDD | N/A | No | |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD | |
| SSD Slots | Unspecified | 1x M.2 PCIe (Used) | |
| Optical Drive | N/A | ||
Display | |||
| Size | 15.6 inches | 14 inches | |
| Panel Type | TFT LCD | IPS LCD | |
| Touchscreen | No | Yes | |
| Finish | Matte (Anti-Glare) | Anti-glare | |
| Refresh Rate | 165Hz | 60Hz | |
| Response Time | Unspecified | Unspecified | |
| Variable Refresh Rate | Unspecified | No | |
| Color Gamut | Unspecified | 45% NTSC | |
| Others | Acer ComfyView | ComfyView Technology | |
| Maximum Brightness | Unspecified | ||
| Brightness | 300 nits (typ) | ||
I/O Ports | |||
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A (1x with power-off charging) 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A | ||
| USB Type-C | 1x Thunderbolt 4 (Power Delivery, DisplayPort) | 1x Thunderbolt 4 (40 Gbps) | |
| Display | 1x HDMI | 1x HDMI 2.1 | |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output | 1x 3.5 mm headphone jack | |
| Media Card | N/A | No | |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) | ||
Communication | |||
| Ethernet | Yes | No | |
| WiFi | Killer Wi-Fi 6 AX 1650i, 802.11 a/b/g/n+acR2+ax | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) | |
| Bluetooth | Bluetooth 5.1 | Bluetooth 5.3 | |
| Security | TPM | TPM 2.0 chip, Kensington lock, Fingerprint reader | |
Input Devices | |||
| Keyboard | RGB Backlit Keyboard | Single white backlit Keys | |
| Trackpad | Windows Precision trackpad | Windows Precision trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera | 1080p FHD camera | |
Audio | |||
| Speakers | Dual Stereo | 2x Speakers | |
| Microphone | Yes | Built-in array microphones | |
Battery | |||
| Capacity | 4-cell Li-ion 57.5Wh | Li-Ion 50 Wh | |
| Charging | 180W AC Adapter | 65W adapter | |