Acer Aspire Lite 14 AL14-32p-39ZH 2024 (Intel Core i3-N355, 8GB, 512GB, 14" WUXGA)
2.9/5
expert Review



Model: AL14-32p-39ZH
2.9/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" WUXGA 60Hz IPS
CPU
Intel Core i3-N355
GPU
Intel UHD Graphics
Acer Aspire Lite 14 AL14-32p-39ZH 2024 Expert Score Breakdown
Design and build
6/10
Display
6/10
Keyboard and trackpad
5/10
Performance
4.5/10
Battery life
4.5/10
Value for money
5/10
Acer Aspire Lite 14 AL14-32p-39ZH 2024 Full Specification
| Announced | March, 2024 In Nepal: November, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Acer Aspire |
| Dimensions (W x D x H) | 314.4 x 220 x 18.95 mm |
| Weight | 1.35 kg |
| Color Options | Silver |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Twin Lake) |
| Processor | Intel Core i3-N355 (Intel 7) |
| Base Clock | E-cores: 1.90 GHz |
| Boost Clock | E-cores: 3.9 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 8 |
| L3 Cache | 6MB |
| TDP | 15W |
| GPU Name | Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 1350 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 8GB (1x 8GB) LPDDR5 |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | Unspecified |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | 8GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | ComfyView Technology |
| USB Type-A | 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.0 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock |
| Keyboard | Non-backlit keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in array microphones |
| Capacity | Li-Ion 45 Wh |
| Charging | 45W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer Care Center Microsoft Office (Trial) |
| Features | Acer BlueLightShield |
If you are looking for a budget-friendly laptop that gets you by, you might want to check out the Acer Aspire Lite 14 (AL14-32p-39ZH) with an Intel Core i3-N355 processor.
Acer Aspire Lite 14 AL14-31P-36ZY Overview:
Design and Display
It is a budget laptop; however, it is not obvious by the looks of it. This laptop comes in a monotone design with minimal company branding on the lid. It ships in a single “Silver” color option. Additionally, it features a non-backlit TKL keyboard, as it is a smaller laptop. As the name suggests, this laptop houses a 14-inch screen.
Acer Aspire Lite 14 has a TFT LCD panel and comes in a ComfyView (matte) finish. Meanwhile, it supports WUXGA resolution while maintaining the standard 60Hz refresh rate.
Performance and Software
The Acer Aspire Lite 14 AL14-32p-39ZH houses the Intel i3-N355 processor. It is a low-powered silicon with eight cores, eight threads, and a 6MB cache. Additionally, this CPU clocks in at a maximum frequency of 3.9 GHz. Other than that, you get an 8GB DDR5 on-board RAM. Along with this, you get a 512GB NVMe Gen 3 SSD for storage. On the software side, the Acer Aspire Lite 14 (AL14-32p-39ZH ) boots into Windows 11 Home.
Battery and Others
In the meantime, this laptop draws its power from a 45Wh battery. Moving on, we get a decent selection of ports for wired connection. This includes one USB 3.2 Gen 2 Type-C port, three USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, one HDMI 1.4 port, one MicroSD card reader, and one 3.5mm headphone jack.
- Check out more Acer laptops, HERE!
Acer Aspire Lite 14 AL14-32p-39ZH 2024 (Intel Core i3-N355, 8GB, 512GB, 14" WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 65,999 |
Acer Aspire Lite 14 AL14-32p-39ZH 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison


![Acer Aspire 5 (2023) Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/05/Acer-Aspire-5-15-2023-Price-in-Nepal.jpg)