Acer Aspire Lite 15 AL15-52H 2024 (Intel Core i7-13620H, 16GB, 1TB, 15.6" FHD)
4.5/5
expert Review



Model: AL15-52H
4.5/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
15.6" FHD 60Hz IPS
CPU
Intel Core i7-13620H
GPU
Intel UHD Graphics
Acer Aspire Lite 15 AL15-52H 2024 Full Specification
| Announced | August, 2023 In Nepal: January, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Series | Acer Aspire |
| Dimensions (W x D x H) | 502 x 387.9 x 121 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Color Options | Steel Grey |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i7-13620H (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 2.4 GHz E-cores: 1.8 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.9 GHz E-cores: 3.6 GHz |
| Cores / Threads | 10 / 16 |
| L3 Cache | 24MB |
| TDP | 45W - 115W |
| GPU Name | Intel UHD Graphics |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | 1.50 GHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (1x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | 5500 MT/s |
| Channel | Dual Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x CSO-DIMM) |
| HDD | No |
| SSD | 1TB NVMe PCIe Gen 4 |
| SSD Slots | 1x M.2 NVMe PCIe |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Wide viewing angles, LED-backlit |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| USB Type-A | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 54 Wh |
| Charging | 90W Adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer Care Center Microsoft Office (Trial) |
| Features | Webcam Privacy Shutter, Numeric Keypad |
If you are looking for an affordable laptop that doesn't compromise much on performance, then Acer Aspire Lite 15 AL15-52H with Intel Core i7-13620H processor might just be the one for you.
Acer Aspire Lite 15 AL15-52H Overview
Design and Display
The Acer Aspire Lite 15 has a sleek, modern design and a compact build, making it an ideal choice for everyday use. Weighing just 1.7 kg, it is highly portable and perfect for users on the go. The steel grey color adds to its professional look.Â
Meanwhile, the Acer Aspire Lite 15 AL15-52H has a 15.6-inch Full HD display. It is a TFT LCD with the Acer ComfyView finish that minimizes screen glare. With a resolution of 1920 x 1080 pixels, the screen delivers crisp images, suitable for both work and entertainment. However, since this laptop has a TFT LCD panel, it has poor viewing angles.
Performance
Equipped with a 12th-generation Intel Core i7-13620H processor, the Acer Aspire Lite 15 AL15-52H ensures reliable performance for a variety of tasks. The processor features 10 cores and 16 threads, with a maximum turbo boost of up to 4.9 GHz. This makes the laptop well-suited for multitasking. For graphics, the Intel UHD Graphics integrated into the system provides basic support for media consumption and light gaming. Furthermore, the Acer Aspire Lite 15 (AL15-52) has 8GB of DDR4 RAM, providing smooth operation. Storage is handled by a 512GB NVMe PCIe Gen3 SSD, ensuring fast boot times and quick access to files and programs.
Battery and Others
Likewise, the 54Wh battery offers reasonable power, with enough charge to last through most of the day, depending on usage. Connectivity options are diverse, featuring USB-A 3.2 Gen 1, USB-C 3.2 Gen 1, HDMI 1.4, Wi-Fi 6, and Bluetooth 5.2, ensuring compatibility with a wide range of devices and accessories.
- Check out other Acer laptops available in Nepal
Acer Aspire Lite 15 AL15-52H 2024 (Intel Core i7-13620H, 16GB, 1TB, 15.6" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Acer Aspire Lite 15 AL15-52H 2024 (Intel Core i7-13620H, 16GB, 1TB, 15.6" FHD) - 16GB - 1TB | Rs. 1,04,999 |
Acer Aspire Lite 15 AL15-52H 2024 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison