Acer EK241Y (24" FHD IPS 75Hz Flat) Home Monitor
4.2/5
expert Review



Model: EK241Y
4.2/5
expert Review
Display
24" FHD 75Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
72% NTSC
Adjustment
Tilt
Acer EK241Y Full Specification
| Date | March, 2020 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Home |
| Series | Acer |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 540 x 192 x 400 mm Without stand: 540 x 40 x 321 mm |
| Weight | With stand: 3.30 kg Without stand: 3.02 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 15° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Response Time | 4 ms |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | NTSC |
| Others | Unspecified |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | On mode: 27W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Unspecified |
Design and Display
The Acer EK241Y is a home monitor with a clean, minimalist design, slim bezels, and a solid build. Its 24-inch IPS panel delivers FHD resolution. The anti-glare surface with a 75Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers good color coverage and produces smooth gradients. While it's not marketed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
It is a flicker-free monitor with a built-in blue light shield and offers connectivity options—VGA and dual HDMI.
Acer EK241Y (24" FHD IPS 75Hz Flat) Home Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Acer EK241Y (24" FHD IPS 75Hz Flat) Home Monitor | Rs. 20,000 |
Acer EK241Y User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Acer Monitor Price in Nepal [2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/11/acer-monitors-price-ftimg.jpg)

