Acer EK251Q G (25" FHD IPS 120Hz Flat) Home Monitor
4.0/5
expert Review



Model: EK251Q G
4.0/5
expert Review
Display
25" FHD 120Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Unspecified
Acer EK251Q G Full Specification
| Date | June, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Home |
| Series | Acer |
| Dimensions (W x H x D) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Unspecified |
| Colors | Black |
| Size | 24.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 89 PPI |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | Unspecified |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1.4 |
| Others | 1x power cable |
| Features | Unspecified |
Design and Display
The Acer EK251Q G is a home monitor with a clean, minimalist design, slim bezels, and a solid build. Its 25-inch IPS panel delivers FHD resolution. The anti-glare surface with a 120Hz refresh rate ensures a comfortable viewing.
Color Performance
This monitor offers good color coverage and produces smooth gradients. While it's not marketed for creators, it still provides reliable color for everyday tasks, multimedia, and casual creative projects.
Extras
It is a flicker-free monitor with a built-in blue light shield and offers connectivity options—VGA and HDMI.
Acer EK251Q G (25" FHD IPS 120Hz Flat) Home Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Acer EK251Q G (25" FHD IPS 120Hz Flat) Home Monitor | Rs. 27,000 |
Acer EK251Q G User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Acer Monitor Price in Nepal [2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/11/acer-monitors-price-ftimg.jpg)

