Acer Nitro 5 AN515 2023 (12th Gen i5-12450H, RTX 4050, 8GB, 512GB, 15.6'' FHD 144Hz )
4.2/5
expert Review



Model: AN515
4.2/5
expert Review
Weight
2.5 kg
CPU Series
12th Gen Intel Processors (Alder Lake)
GPU Name
NVIDIA RTX 4050
Size
15.6 inches
Acer Nitro 5 AN515 2023 Full Specification
| Announced | Feb 2023 |
| Market Status | Out of Stock |
| Laptop Type | Gaming |
| Weight | 2.5 kg |
| Color Options | Black |
| CPU Series | 12th Gen Intel Processors (Alder Lake) |
| Processor | Intel Core i5-12450H |
| Cores / Threads | 8 Cores / 12 Threads |
| L3 Cache | 12MB |
| Base / Boost Clock | P-Cores: 2 GHz / 4.4 GHz E-Cores: 1.5 GHz / 3.3 GHz |
| GPU | NVIDIA RTX 4050 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 6GB GDDR6 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecified |
| Soldered Memory | No |
| Frequency | 4800MHz |
| Channel | Single Channel |
| Maximum Capacity | 32GB (2x SO-DIMM Slots) |
| HDD | 1x 2.5" SATA |
| SSD | 512GB M.2 NVMe PCIe |
| SSD Slots | 2x M.2 PCIe Gen 4 SSD |
| Optical Drive | N/A |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Matte (Anti-Glare) |
| Resolution | 16:9 aspect ratio FHD (1920 x 1080) |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | Acer ComfyView |
| Maximum Brightness | Unspecified |
| Ports | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A 2x USB 3.2 Gen 2 Type-A |
| USB Type-C | 1x Thunderbolt 4 (DisplayPort) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5mm Headphone/Microphone Input/Output |
| Media Card | N/A |
| Ethernet | 1x RJ-45 |
| WiFi | Wi-Fi 6E (802.11 ax), Dual-band (2.4GHz / 5GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM |
| RAM | 8GB |
| Memory Type | DDR5 |
| Configuration | 1x 8GB |
| Keyboard | 4-zone RGB Backlit Keyboard |
| Trackpad | |
| Webcam | 720p HD Camera |
| Speakers | 2x 2W Speakers |
| Microphone | Yes |
| Capacity | 4-cell Li-ion 58Wh |
| Charging | 180W AC Adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Software | Acer Nitrosense |
If you are looking for a powerful and affordable gaming laptop, you might want to check out the Acer Nitro 5 model. This particular model of Acer Nitro 5 (2023) brings the 12th Gen Intel Core i5-12450H processor paired with RTX 4050 GPU along with 8GB RAM, 512GB SSD, and a 144Hz 15.6" FHD panel.
Acer Nitro 5 AN515 (2023) Overview:
Performance
This laptop features a 12th Gen Intel Core i5-12450H processor, an octa-core CPU with 4 Performance and 4 Performance cores. The CPU supports a Max Turbo Frequency of 4.40 GHz. Pair that with NVIDIA's latest RTX 4050 GPU which brings newer Ada Lovelace features like DLSS 3. As for memory, you can configure the Acer Nitro 5 (2023) with up to 32GB of DDR5 RAM. Likewise, it has two M.2 slots for up to 2TB of PCIe Gen 4 SSD. Acer also includes an extra 2.5" SATA slot or HDD.
Design and Display
All this is packed inside a polycarbonate body that measures 26.9mm in thickness and has a weight of 2.5 kilograms. It has a sleek black design with red accents for the gaming vibe. The IPS display measures 15.6" and brings support for FHD resolution and 144Hz refresh rate.
Connectivity and Extras
Acer Nitro 5 (2023) is equipped with Intel's Killer WiFi 6 alongside Bluetooth 5.1. As for the port selection, Nitro 5 offers 3 USB 3.2 Type-A ports, one Type-C port, an HDMI port, an ethernet port, and a headphone jack. In the tank of the Nitro 5 is a 4-cell 57.5 Wh Lithium Ion battery. The laptop ships with a 180W 3-pin adapter in the box. It also offers DTX: Ultra Surround sound.
Acer Nitro 5 AN515 2023 (12th Gen i5-12450H, RTX 4050, 8GB, 512GB, 15.6'' FHD 144Hz ) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 8GB+512GB | Rs. 1,20,000 |
Acer Nitro 5 AN515 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

