Acer Nitro ED273 B (27" FHD VA 75Hz 1500R Curved) Gaming Monitor
4.7/5
expert Review



Model: ED273 B
4.7/5
expert Review
Display
27" FHD 75Hz VA
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Unspecified
Acer Nitro ED273 B Full Specification
| Date | September, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Nitro |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 611 x 196 x 446 mm Without stand: 611 x 76 x 363 mm |
| Weight | With stand: 3.30 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (75 x 75 mm) |
| Adjustment | Unspecified |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 81 PPI |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | 1500R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | Unspecified |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Speaker | Yes |
| Video | 1x HDMI 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Environmentally Friendly |
Design and Display
Acer Nitro ED273 B is a 27-inch wide monitor with a VA panel for a great immersive view. Its FHD display with smooth 75Hz refresh rate makes it ideal for gaming, along with multitasking. With a wide 178° (horizontal) / 178° (vertical) viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor's display delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 100,000,000:1 dynamic contrast ratio, ensuring sharp color reproduction.
Extras
For connectivity, it includes 1x HDMI 1.4, 1x VGA, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync for tear-free gaming.
Acer Nitro ED273 B (27" FHD VA 75Hz 1500R Curved) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Acer Nitro ED273 B (27" FHD VA 75Hz 1500R Curved) Gaming Monitor | Rs. 33,000 |
Acer Nitro ED273 B User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Acer Monitor Price in Nepal [2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/11/acer-monitors-price-ftimg.jpg)

