Acer Nitro KG240Y M5 (24" FHD IPS 180Hz Flat) Gaming Monitor
4.7/5
expert Review



Model: KG240Y M5
4.7/5
expert Review
Display
24" FHD 180Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Unspecified
Acer Nitro KG240Y M5 Full Specification
| Date | June, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Nitro |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 540.3 x 160.5 x 414.3 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 2.9 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (75 x 75 mm) |
| Adjustment | Unspecified |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Response Time | 1 ms (VRB) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | Visual Response Boost (VRB) |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.2 |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Unspecified |
Design and Display
Acer Nitro KG240Y M5 is a 24-inch wide monitor with an IPS panel for a great immersive view. Its FHD display with a smooth 180Hz refresh rate makes it ideal for gaming and multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor's display delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit) and has a typical brightness of 250 nits.
Extras
For connectivity, it includes dual HDMI and a DisplayPort port, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync Premium for tear-free gaming.
Acer Nitro KG240Y M5 (24" FHD IPS 180Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Acer Nitro KG240Y M5 (24" FHD IPS 180Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 24,499 |
Acer Nitro KG240Y M5 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Acer Monitor Price in Nepal [2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/11/acer-monitors-price-ftimg.jpg)

