Acer Nitro VG240Y (24" FHD IPS 75Hz Flat) Gaming Monitor
4.4/5
expert Review



Model: VG240Y
4.4/5
expert Review
Display
24" FHD 75Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Tilt
Acer Nitro VG240Y Full Specification
| Date | August, 2019 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Nitro |
| Dimensions (W x H x D) | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | Unspecified |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | Unspecified |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | Yes (2x 2W) |
| Video | 1x HDMI 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | No |
| Voltage Rating | 120 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 21W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x D-Sub |
| Others | 1x power cable |
| Features | Environmentally Friendly |
Design and Display
Acer Nitro VG240Y is a 24-inch wide monitor with an IPS panel for a great immersive view. Its FHD display with smooth 75Hz refresh rate makes it ideal for gaming, along with multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor's display delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit) and had 250 nits typical brightness.
Extras
For connectivity, it includes HDMI and a VGA ports, which is more than enough for the average user. It supports AMD FreeSync, for tear-free gaming.
Acer Nitro VG240Y (24" FHD IPS 75Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Acer Nitro VG240Y (24" FHD IPS 75Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 29,500 |
Acer Nitro VG240Y User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
![Acer Monitor Price in Nepal [2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2024/11/acer-monitors-price-ftimg.jpg)

