Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R909 2025 (Ryzen AI 7 350, RTX 5060, 32GB, 1TB, 14'' 2.8K OLED)
3.5/5
expert Review


Model: SFX14-61G-R909
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" 2.8K 120Hz OLED Touch
CPU
AMD Ryzen AI 7 350
GPU
NVIDIA RTX 5060
Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R909 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
6/10
Display
7/10
Keyboard and trackpad
6/10
Performance
7/10
Battery life
8/10
Value for money
7/10
Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R909 2025 Full Specification
| Announced | January, 2025 |
| Market Status | Upcoming |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Acer Swift |
| Dimensions (W x D x H) | 322.6 x 228.6 x 17.8 mm |
| Weight | 1.56 kg |
| Color Options | Iron |
| CPU Series | AMD Ryzen AI 300 Series (Krackan Point) |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 (4nm) |
| Base Clock | Zen 5 cores: 2.0 GHz Zen 5c cores: 2.0 GHz |
| Boost Clock | Zen 5 cores: 5.0 GHz Zen 5c cores: 3.5 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 16 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 15W - 54W |
| GPU Name | NVIDIA GeForce RTX 5060 |
| Graphics Type | Dedicated |
| VRAM | 8GB GDDR7 |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Unspecifed |
| NPU Name | AMD Ryzen AI |
| NPU Peak TOPS | 66 TOPS |
| Installed RAM | 32GB (2x 16GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | Unspecified |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 32GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 14.5 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Glossy |
| Resolution | 2.8K (2880 x 1800), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Color Gamut | 100% DCI-P3 |
| Others | Corning Gorilla Glass protection |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD memory card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | WiFi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip, Kensington lock |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | Unspecified |
| Speakers | 2x speakers with DTS:X Ultra |
| Microphone | Built-in array microphones |
| Capacity | Li-Ion 76 Wh |
| Charging | 100W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Acer Care Center Microsoft Office (Trial) |
| Features | VESA DisplayHDR, Low bue light |
Acer Swift X 14 AI 2025 Overview
Design and display
The Acer Swift X 14 AI 2025 has a sleek aluminum chassis design and comes in the 'Iron' color, as stated by Acer. The laptop can be rotated up to 180 degrees, offering flexibility. This 14.5" laptop comes with a 2.8K OLED touch display that is protected by Corning Gorilla Glass. It also covers 100% of the DCI-P3 color gamut and is EyeSafe Certified 2.0 and TÜV Rheinland certified. It has an ultra-high contrast ratio with a peak brightness of 500 nits, making it True Black 500 certified as well.
Performance and rest
The ultrabook is equipped with the Ryzen AI 7 350 chip from AMD that peaks at 5 GHz. The AI capabilities for this chip also reach up to 66 overall TOPS. The graphics are handled by the RTX 50-series GPU, specifically the RTX 5060 that has 8 GB of GDDR7 VRAM. For storage there is 32GB of RAM and 1TB of internal storage.
The Acer Swift X 14 AI also comes with 4 total USB slots, with 2 being Type-A and the other two being USB 4 Type-C. In addition to that, there is also an HDMI slot along with a microSD card reader. There is also the presence of Wi-Fi 6E along with Bluetooth 5.4. Keeping the laptop running is the 76 Wh Li-ion battery charged via a 100W AC adapter.
- Check out more Acer laptops, HERE!
Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R909 2025 (Ryzen AI 7 350, RTX 5060, 32GB, 1TB, 14'' 2.8K OLED) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Acer Swift X 14 AI 2025 (AMD Ryzen AI 7 350, RTX 5060, 32GB, 1TB, 14'' 3K OLED) | Rs. 1,65,000 |
Acer Swift X 14 AI SFX14-61G-R909 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![Acer Laptops Price in Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/01/Acer-Laptops-Price-in-Nepal—-March-2023.jpg)