Aiwa MD2404-F (24" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor
4.7/5
expert Review



Model: MD2404-F
4.7/5
expert Review
Display
24" FHD 100Hz IPS
Brightness
220 nits (typ)
Color Gamut
95% sRGB
Adjustment
Tilt
Aiwa MD2404-F Full Specification
| Date | Unspecified |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | Aiwa |
| Dimensions (W x H x D) | Unspecified |
| Weight | With stand: 3.2 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 1 ms |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync |
| Brightness | 220 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 95% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1x DisplayPort |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 36W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort |
| Others | 1x power cable |
| Features | Eye Care Technology |
Design and Display
The Aiwa MD2404-F is a frameless 24-inch monitor with an IPS panel that delivers a beautiful, immersive view. Its FHD display with a 100Hz refresh rate makes it ideal for gaming and multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). And it features 220-nit typical brightness and support for a 95% sRGB color gamut.
Extras
Connectivity includes 1x DisplayPort, 1x HDMI, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports NVIDIA G-Sync and AMD FreeSync for tear-free gaming. Ergonomic adjustments add flexibility and convenience for most setups.
Aiwa MD2404-F (24" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Aiwa MD2404-F (24" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 19,999 |
Aiwa MD2404-F User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


