Aiwa MF2405-B (24" FHD IPS 100Hz Flat) Home Monitor
4.7/5
expert Review



Model: MF2405-B
4.7/5
expert Review
Display
24" FHD 100Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
85% NTSC
Adjustment
Tilt
Aiwa MF2405-B Full Specification
| Date | March, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Home |
| Series | Aiwa |
| Dimensions (W x H x D) | Unspecified |
| Weight | With stand: 3.2 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 5 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 85% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | NTSC |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1x D-Sub |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 36W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI |
| Others | 1x power cable |
| Features | Eye Care Technology |
Design and Display
The Aiwa MF2405-B is a 24-inch monitor with a IPS panel. It has an FHD display with a 100Hz refresh rate, a typical brightness of 250 nits, and a 5 ms response time. With its flexible build and 178° viewing angle it is ideal for home usage.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It has a 85% NTSC color gamut, ensuring great color reproduction. It is a great choice for anyone looking for a monitor.
Extras
For connectivity, it includes 1x HDMI and 1x VGA, which is good enough for everyday use. It also has low blue light to protect the eyes.
Aiwa MF2405-B (24" FHD IPS 100Hz Flat) Home Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Aiwa MF2405-B (24" FHD IPS 100Hz Flat) Home Monitor | Rs. 16,499 |
Aiwa MF2405-B User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


