Alewa Strike
4.1/5
expert Review

4.1/5
expert Review
Display
2.01" AMOLED
Weight
Unspecified
Software
Unspecified
Battery Life
Up to 7 days
EMI not available
Alewa Strike Full Specification
| Date | December 21, 2023 In Nepal: December 21, 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Strike |
| Case | Size: 47.8 mm Material: Zinc Alloy |
| Strap | Size unspecified Material: Fluoroelastomer |
| Dimensions | 38.5 x 10.9 x 47.8 mm |
| Weight | Unspecified |
| Durability | IP67 dust and water resistance |
| Colors | Black |
| Size | 2.01 inches |
| Type | AMOLED |
| Resolution | 296 x 240 pixels, 190 PPI |
| Protection | Tempered Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Full touch screen |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.3 |
| eSIM | No |
| NFC | Yes |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android 4.4 or later, iOS 9.0 or later |
| Companion App | CO‑FIT |
| Chipset | Jerry 7016F6 |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | Unspecified |
| UI Version | Unspecified |
| Memory | 640KB RAM, 64MB storage |
| Speaker | Yes (single speaker) |
| Microphone | Yes (single-mic array) |
| Type | LC11S Heart rate, Gravity |
| Features | Heart rate monitoring, Blood oxygen monitoring, Blood Pressure, Menstrual cycle tracking, Sleep Tracking, Sedentary and Water reminders, Calories |
| Fitness Tracking | 100+ workout modes |
| Capacity | Li-Po 250 mAh |
| Usage Time | Up to 7 days (normal usage) Up to 30 days (standby time) |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Music control, Step counting |
Are you looking for an affordable smartwatch with a Bluetooth calling feature? Then you might want to take a look at the Alewa Strike.
Alewa Strike Overview
Design and Display
It is a rugged smartwatch with a zinc alloy body and tempered glass on top. The Alewa Strike boasts IP67 dust and water resistance, making it an ideal partner for outdoor situations. You can get this watch in a single Black colour option. Talking of the display, it comes with a squircle one that stretches 2.01 inches diagonally. It is an AMOLED panel with touch support and has a resolution of 240 x 296 pixels. You get a PVC screensaver in the box to apply over the watch screen and protect it from external scratches.
Performance and Features
This smartwatch comes with the Jerry 7016F6 processor with 640KB RAM, 2MB ROM, and 64MB Flash memory. It is also equipped with gravity, and heart rate sensors. The Alewa Strike has Bluetooth v5.3 for wireless connectivity with a smartphone as well as a calling feature. Furthermore, it is compatible with devices running on Android 4.4 or iOS 9.0 and above. You can tap into added functionalities through the CoFit app. The Alewa Strike is capable of all the vitals, sleep, and health tracking features. You also get over 100 different sports modes to record all your exercises. It comes with NFC allowing you to make AliPay offline payments, however, that doesn't add much value to an average Nepali user. For battery, it comes with a 250mAh unit that lasts you about a week on regular use. It can go up to a month on standby. When it does run out of charge, you can connect it to the magnetic charger that comes in the box. It takes about two hours to charge fully.
- Check out other Alewa smartwatches available in Nepal!
Alewa Strike Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Default | Rs. 3,199 |
Alewa Strike User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison


