AOC 27G4 (27" FHD IPS 180Hz Flat) Gaming Monitor
4.7/5
expert Review




Model: 27G4
4.7/5
expert Review
Display
27" FHD 180Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
128% sRGB, 102% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
AOC 27G4 Full Specification
| Date | April, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | AOC |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 613.9 x 359.7 x 386.6-516.6 mm Without stand: 613.9 x 51.3 x 366.3 mm |
| Weight | With stand: 4.98 Kg Without stand: 3.52 Kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 23° Swivel: -30° to 30° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 130 mm |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 81 PPI |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Response Time | 0.5 ms (MPRT), 1 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-Sync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 128% sRGB, 102% DCI-P3, 111% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Delta E (△E) < 2 |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, NTSC, HDR |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 31W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort 1.4 |
| Others | 1x power cable |
| Features | Eye Care Technology |
Design and Display
The AOC 27G4 is a 27-inch monitor with a IPS panel for a beautiful and immersive view. Its FHD display with 180Hz refresh rate makes it ideal for gaming, along with multitasking. With a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It covers 128% sRGB, 102% DCI-P3 and 111% NTSC, ensuring accurate color production.
Extras
Connectivity includes 1x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.4, and a headphone jack, which is more than enough for the average user. It supports NVIDIA G-Sync for tear-free gaming.
AOC 27G4 (27" FHD IPS 180Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| AOC 27G4 (27" FHD IPS 180Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 34,999 |
AOC 27G4 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


