Asta Wolf Moon
2.4/5
expert Review


2.4/5
expert Review
Display
1.83" LCD
Weight
Unspecified
Software
RTOS
Battery Life
Unspecified
EMI not available
Asta Wolf Moon Full Specification
| Date | August 8, 2023 In Nepal: August 8, 2023 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | Moon |
| Case | Size: 44 mm Material: Metal |
| Strap | Size: 22 mm Material: Silicone |
| Dimensions | Unspecified |
| Weight | Unspecified |
| Durability | IPX4 splash resistance |
| Colors | Black, Pink |
| Size | 1.83 inches |
| Type | TFT LCD |
| Resolution | 284 x 240 pixels, 200 PPI |
| Protection | Glass |
| Brightness | Up to 450 nits |
| Others | Multiple watch faces |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 5.0 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | No |
| Compatibility | Android 4.4 or later, iOS 8.0 or later |
| Companion App | Fit Pro |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | RTOS |
| UI Version | RTOS |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | Yes (single speaker) |
| Microphone | Yes (single-mic array) |
| Type | Heart Rate sensor, Pedometer |
| Features | 24x7 Heart Rate Monitor, Steps count |
| Fitness Tracking | Unspecified |
| Capacity | 200 mAh |
| Usage Time | Unspecified |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Bluetooth calling |
Asta Wolf Moon Overview:
Design and display
Starting with the design, the Moon smartwatch features a metal watch case measuring 44mm. The right side of the frame embeds a crown that helps with navigation. Moreover, the package includes a silicone strap for binding the watch to the wrist. In terms of durability, this smartwatch comes with an IPX4 rating, protecting against splashes and light rain.
Health Tracking
Here, the Moon smartwatch delivers a health monitor that runs all day to track your heartbeat. However, the company hasn't mentioned any other health-tracking features. Furthermore, there are even multiple sports modes that come built into the watch.
Bluetooth
Connectivity is accomplished via Bluetooth 5.0 and is compatible with Android and iOS. Not only for receiving calls, you can even use it to make them directly from the watch with the ability to view caller names and numbers. Talking about connectivity, Asta Wolf Moon can be set up with the Fit Pro app.
Battery
The Asta Wolf Moon boasts a 200mAh battery, providing up to 12 days of standby time and six days of usage time on a single charge. When it's time to recharge, the magnetic charging mechanism takes approximately 4 hours to reach a full battery.
Asta Wolf Moon Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 44mm | Rs. 2,450 |
Asta Wolf Moon User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Asta Wolf accessories Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/08/Asta-Wolf-Price-in-Nepal.jpg)

