ASUS ProArt PA278CFRV (27" QHD IPS 100Hz Flat) Creator Monitor
4.5/5
expert Review



Model: PA278CFRV
4.5/5
expert Review
Display
27" QHD 100Hz IPS
Brightness
350 nits (typ) / 400 nits (HDR)
Color Gamut
100% sRGB, 95% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
ASUS ProArt PA278CFRV Full Specification
| Date | January, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Creator |
| Series | ProArt |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 613.3 x 197.2 x 536.7 mm Without stand: 613.3 x 44.9 x 363.4 mm |
| Weight | With stand: 6.6 kg Without stand: 4.9 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 23° Swivel: -30° to 30° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 130 mm |
| Colors | Silver |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 109 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync |
| Brightness | 350 nits (typ) / 400 nits (HDR) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 95% DCI-P3 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Delta E (△E) < 2 |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10, DisplayHDR 400 |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, AdobeRGB, HDR, DICOM, Rec.709, Rec.2020 |
| Others | Gamma Adjustment, ProArt Palette |
| Speaker | Yes (2x 2W) |
| Video | 1x HDMI 2.0 2x DisplayPort 1.4 1x USB Type-C |
| USB | 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 16W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | HDMI 2.0 DisplayPort 1.4 USB Type-C |
| Others | 1x power cable |
| Features | VESA MediaSync Support |
Design and Display
The ASUS ProArt PA278CFRV is a 27-inch monitor with an IPS panel for a beautiful and immersive view. It has a QHD display with a 100Hz refresh rate and features 400 nits HDR brightness and 5 ms (GtG) response time. It has a flexible build providing Tilt, Swivel, Pivot, and Height adjustments, making it ideal for creators, along with multitasking. And with a wide 178° viewing angle, visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 1.07 billion display colors (10-bit). It covers 100% sRGB and 95% DCI-P3 with a 1000:1 contrast ratio, ensuring accurate color production. Support for VESA DisplayHDR 400, and with an abundance of choice for color modes—sRGB, DCI-P3, Adobe RGB, DICOM, Rec. 709, Rec. 2020, and HDR— it is a great choice for anybody looking for a professional monitor.
Extras
For Connectivity, it includes 1x HDMI 2.0, 2x DisplayPort 1.4, 1x USB Type-C, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C, 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, and a headphone jack, leaving no room for complaint on availability. It supports Adaptive Sync, which helps reduce screen tearing, and even has a built-in speaker.
ASUS ProArt PA278CFRV (27" QHD IPS 100Hz Flat) Creator Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| ASUS ProArt PA278CFRV (27" QHD IPS 100Hz Flat) Creator Monitor | Rs. 87,500 |
ASUS ProArt PA278CFRV User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison

![Gigabyte Monitors Price in Nepal [2026 Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/Gigabyte-Monitors-Price-in-Nepal.jpg)
