Asus Vivobook 14 Flip TP3407 2025 (Intel Core Ultra 7 256V, 16GB, 1TB, 14'' WUXGA OLED Touch)
3.5/5
expert Review


3.5/5
expert Review
Weight
1.57 kg
Laptop Type
2-in-1
Display
14" WUXGA 60Hz OLED Touch
CPU
Intel Core Ultra 7 256V

Asus TUF Gaming F16 2025 Review: Best mid-range gaming laptop?
Read Full ReviewAsus Vivobook 14 Flip TP3407 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8.4/10
Display
9/10
Keyboard and trackpad
8.7/10
Performance
8.9/10
Battery life
8.5/10
Value for money
8.5/10
Asus Vivobook 14 Flip TP3407 2025 Full Specification
| Announced | January, 2025 In Nepal: Febrauary, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | 2-in-1 |
| Series | Asus Vivobook |
| Dimensions (W x D x H) | 312.6 x 220.9 x 16.9 mm |
| Weight | 1.57 kg |
| Color Options | Matte Gray |
| CPU Series | Intel Core Ultra Series 2 (Lunar Lake) |
| Processor | Intel Core Ultra 7 256V (TSMC N3B) |
| Base Clock | P-cores: 2.2 GHz LP E-cores: 2.2 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.8 GHz E-cores: 3.7 GHz LP E-cores: 2.2 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 8 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 17W - 37W |
| GPU Name | Intel Arc 140V |
| GPU Name | Intel Arc 140V |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 1950 MHz |
| NPU Name | Intel AI Boost |
| NPU Peak TOPS | 47 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR5 |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | Unspecified |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe 4.0 (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | Yes |
| Finish | Glossy |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 400 nits (typ) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Others | True Black HDR |
| USB Type-A | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x Thunderbolt 4 (40 Gbps) 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | 1x microSD memory card reader |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip, Fingerprint reader |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-ion 75Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Microsoft Office (Trial) |
| Features | US MIL-STD 810H military-grade standard, Energy Star 8.0 rating |
If you are looking for a laptop that combines performance and portability, you might want to check out the Asus Vivobook 14 Flip TP3407 with an Intel Core Ultra 7 256V processor and an OLED touch screen. Let's take a brief look at the laptop here:
ASUS Vivobook 14 Flip TP3407 Overview
Display and Performance
You're getting a 14″ WUXGA OLED 360° touch display and 95% DCI-P3 color support. The 360° hinge adds flexibility, allowing you to use the device in laptop, tent, stand, or tablet mode. It weighs around 1.53 kg, making it super portable to carry around.
At its core, it features Intel’s new Ultra 7 Series 2 256V processor, paired with 16GB LPDDR5X RAM and 1TB SSD. The addition of Intel Arc graphics brings enhanced visual performance, making this laptop capable of light creative work and everyday productivity with ease.
Camera, Audio, and Extras
It also features a Full HD IR camera that supports Windows Hello for secure, convenient facial login, with a privacy shutter. You’re also getting a backlit keyboard, and a fingerprint scanner. It covers most essentials: 1 USB-A 3.2 port, 1 Thunderbolt 4 port, 1 USB-C 3.2 Gen 2 port, and HDMI 2.1. Bluetooth 5.4 handles wireless connectivity.
- Check out more Asus laptops, HERE!
Asus Vivobook 14 Flip TP3407 2025 (Intel Core Ultra 7 256V, 16GB, 1TB, 14'' WUXGA OLED Touch) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Asus Vivobook 14 Flip TP3407 2025 (Intel Core Ultra 7 256V, 16GB, 1TB, 14'' WUXGA OLED Touch) - 16GB - 1TB | Rs. 1,47,999 |
Asus Vivobook 14 Flip TP3407 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
![Asus Zenbook 14 (2025) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/01/Asus-Zenbook-14-2025-price-in-Nepal-1.jpg)
