ASUS VivoBook 14 X1407QA 2025 (Snapdragon X X1-26-100, 16GB, 512GB, 14″ WUXGA)
3.5/5
expert Review


.png)
Model: X1407QA
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" WUXGA 60Hz IPS
CPU
Snapdragon X X1-26-100
GPU
Qualcomm Adreno X1-45
ASUS VivoBook 14 X1407QA 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
7/10
Display
6.5/10
Keyboard and trackpad
6.5/10
Performance
7/10
Battery life
7.5/10
Value for money
7.5/10
ASUS VivoBook 14 X1407QA 2025 Full Specification
| Announced | January, 2025 In Nepal: December, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Asus Vivobook |
| Dimensions (W x D x H) | 315.2 x 223.4 x 17.9 - 19.9 mm |
| Weight | 1.49 kg |
| Color Options | Quiet Blue, Platinum Gold, Cool Silver |
| CPU Series | Qualcomm Snapdragon X Series |
| Processor | Qualcomm Snapdragon X X1-26-100 (4nm) |
| Base Clock | 3.0 GHz |
| Boost Clock | Unspecified |
| Cores / Threads | 8 / 8 |
| L3 Cache | 6MB |
| TDP | Unspecified |
| GPU Name | Qualcomm Adreno X1-45 |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 1250 MHz |
| NPU Name | Qualcomm Hexagon NPU |
| NPU Peak TOPS | 45 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | Unspecified |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 PCIe 4.0 (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16:10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | 87% Screen-to-body ratio |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 4 (40 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-FI 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera |
| Speakers | 2x 2W speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 50 Wh |
| Charging | 65W adapter |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | MyAsus Microsoft Office (Trial) |
| Features | ENERGY STAR 8.0, RoHS |
Are you looking for an ultrabook with good specs and at a good price? Then you might want to consider the ASUS VivoBook 14 X1407QA, which features a Snapdragon chipset.
ASUS VivoBook 14 X1407QA Overview
Display and Design
The VivoBook 14 X1407QA comes with an aluminum chassis in various finishes, including Cool Silver, Quiet Blue, Matte Gray, and Platinum Gold. It measures 1.79-1.99 cm thick and weighs around 1.49 kg, making it fairly portable. The 14-inch display uses a 16:10 aspect ratio, providing more vertical space than standard 16:9 screens. It's a WUXGA (1920 x 1200) WVA IPS panel with 300 nits brightness and an anti-glare coating.
Performance and Hardware
Inside this beast features a Qualcomm Snapdragon X X1-26-100 processor. This chip has 8 cores that boost up to 3.0 GHz. It comes with 16GB of LPDDR5X RAM running at 8448 MT/s, but it's soldered, so you can't upgrade it later. Storage is handled by a 1TB M.2 PCIe Gen 4 NVMe SSD.
Graphics are handled by the integrated Qualcomm Adreno GPU. It won't compete with dedicated graphics cards, but it's fine for productivity work and media consumption. The standout feature here is the Hexagon NPU with 45 TOPS of AI performance, which powers Windows Copilot+ features and handles on-device AI tasks.
Battery and Connectivity
The 50Wh battery featured in this laptop delivers up to 17 hours of video playback, and Asus claims up to 28 hours under optimal conditions. For charging, ASUS ships this guy with a 65W adapter.
For wireless connectivity, we get Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.3. Port selection includes two USB4 Type-C ports (40 Gbps) with Power Delivery and DisplayPort, two USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, and a 3.5mm headset jack. Other features include a 1080p FHD IR webcam. The keyboard is backlit and includes a dedicated Copilot key
Check out more Asus Vivobook available in Nepal!
ASUS VivoBook 14 X1407QA 2025 (Snapdragon X X1-26-100, 16GB, 512GB, 14″ WUXGA) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,04,999 |
ASUS VivoBook 14 X1407QA 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)