Asus VivoBook 15 X1504VA 2023 (Intel Core i5-1334U, 16GB, 512GB, 15.6" FHD)
3.5/5
expert Review



Model: X1502VA
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Traditional
Display
15.6" FHD 60Hz IPS
CPU
Intel Core i5-1334U
GPU
Intel Iris Xe
Asus VivoBook 15 X1504VA 2023 Expert Score Breakdown
Design and build
8.1/10
Display
8/10
Keyboard and trackpad
8.2/10
Performance
8.4/10
Battery life
7.5/10
Value for money
8.2/10
Asus VivoBook 15 X1504VA 2023 Full Specification
| Announced | September, 2023 In Nepal: March, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Series | Asus Vivobook |
| Dimensions (W x D x H) | 359.7 × 232.5 × 17.9 -17.9 mm |
| Weight | 1.7 kg |
| Color Options | Terra Cotta, Quiet Blue, Cool Silver |
| CPU Series | Intel 13th Gen (Raptor Lake) |
| Processor | Intel Core i5-1334U (Intel 7) |
| Base Clock | P-cores: 1.3 GHz E-cores: 0.9 GHz |
| Boost Clock | P-cores: 4.6 GHz E-cores: 3.4 GHz |
| Cores / Threads | 10 / 12 |
| L3 Cache | 12MB |
| TDP | 15W - 55W |
| GPU Name | Intel Iris Xe |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 1250 MHz |
| NPU Name | No |
| NPU Peak TOPS | No |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) DDR4 |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | Unspecified |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 3.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 15.6 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | Full HD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | TÜV Rheinland-certified |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) 1x USB 2.0 (480 Mbps) |
| USB Type-C | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.3 |
| Security | TPM 2.0 chip, Fingerprint reader |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in Microphone |
| Capacity | Li-Ion 42 Wh |
| Charging | 45W adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | MyAsus ScreenXpert GlideX |
| Features | Cortana voice-recognition support |
Asus VivoBook 15 X1502VA Overview:
Design and Display
Talking about its design, it comes with a slim and lightweight design, weighing around 1.7kg only. Now coming to the display part, here we have a 15.6-inch Full HD (1920 x 1080) resolution display with an IPS panel. This display is also anti-glare; therefore, the chance of glare is less.
Other than this, we have a 60Hz panel with 250-nit brightness and 45% NTSC color coverage, ideal for everyday tasks like browsing, watching videos, and even office work. It also comes with TÜV Rheinland certification, which reduces blue-light strain. This also gives it a much more modern and immersive look with an 82% screen-to-body ratio, thanks to slimmer bezels.
Performance and the rest
In terms of performance, it comes with Intel's powerful “Raptor Lake” CPU, specifically the Intel Core i5-1334U. This chipset comes with a powerful configuration of 10 CPU cores and 12 threads, running at up to 4.6 GHz. Furthermore, it comes pre-installed with 16GB of DDR4 RAM running in dual channel.
In terms of graphical processing, it comes pre-installed with Intel Iris Xe Graphics, which are more than sufficient for everyday usage and even gaming. Furthermore, it comes pre-installed with a 512GB SSD. In terms of battery, it comes pre-installed with a powerful 42Wh, 3-cell Li-ion battery.
- Check out more Asus Laptops, HERE!
Asus VivoBook 15 X1504VA 2023 (Intel Core i5-1334U, 16GB, 512GB, 15.6" FHD) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB + 512GB | Rs. 79,999 |
Asus VivoBook 15 X1504VA 2023 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News
![Asus Vivobook 15 (2023) Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2025/04/Asus-Vivobook-15-2023-Price-in-Nepal.jpg)