Asus Vivobook S14 M3407GA 2026 (Ryzen 7 445,16GB, 512GB, 14″ WUXGA OLED)
3.5/5
expert Review



Model: M3407GA
3.5/5
expert Review
Laptop Type
Ultrabook
Display
14" WUXGA 60Hz OLED
CPU
AMD Ryzen 7 445
GPU
AMD Radeon 840M
Asus Vivobook S14 M3407GA 2026 Expert Score Breakdown
Design and build
7.6/10
Display
8/10
Keyboard and trackpad
7/10
Performance
7.5/10
Battery life
8/10
Value for money
8/10
Asus Vivobook S14 M3407GA 2026 Full Specification
| Announced | January, 2026 In Nepal: April, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Ultrabook |
| Series | Asus Vivobook |
| Dimensions (W x D x H) | 315.2 x 223.4 x 15.9 - 17.9 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Color Options | Matte Gray, Cool Silver |
| CPU Series | AMD Ryzen AI 400 Series (Gorgon Point) |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 445 (4nm) |
| Base Clock | Zen 5 cores: 2.0 GHz Zen 5c cores: 2.0 GHz |
| Boost Clock | Zen 5 cores: 4.6 GHz Zen 5c cores: 3.4 GHz |
| Cores / Threads | 6 / 12 |
| L3 Cache | 8MB |
| TDP | 15W - 54W |
| GPU Name | AMD Radeon 840M |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Unspecified |
| Boost Clock | Up to 2900 MHz |
| NPU Name | AMD Ryzen AI |
| NPU Peak TOPS | 59 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (1x 16GB) DDR5 |
| Soldered Memory | No |
| Speed | Unspecified |
| Channel | Single channel |
| Maximum Capacity | Unspecified |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | 1x M.2 2280 PCIe (1x Used) |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | OLED |
| Touchscreen | No |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 0.2ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Others | 86% Screen-to-body ratio |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 2.1 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.4 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD IR camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x Speakers |
| Microphone | Built-in array microphones |
| Capacity | Li-Ion 70 Wh |
| Charging | 68W adapter |
| Operating System | Windows 11 |
| Preloaded Softwares | GlideX, MyASUS, ScreenXpert |
| Features | ENERGY STAR 8.0, RoHS |
If you are looking for a sleek, powerful laptop for everyday use with great performance and portability. Then, the all-new Asus S14 M3407GA (2026) might be a great pick. It features AMD’s Ryzen 7 445 processor, 16GB of RAM, and a 512GB SSD. Let’s have a quick overview.
ASUS Vivobook S14 M3407GA (2026) Overview:
Dimensions and Display
The Asus Vivobook S14 M3407GA (2026) weighs around 1.40 kg. And, on the front, we get a 14-inch WUXGA (1920 x 1200) 60Hz OLED display. It supports a 16:10 aspect ratio and features an impressive 95% DCI-P3 color gamut, perfect for both content consumption and creative tasks.
Performance and Connectivity
Inside the Asus Vivobook S14 (M3407GA), we get AMD's new “Gorgon Point” CPU, i.e., the Ryzen AI 7 445 processor with 6 cores and 12 threads. This processor features the latest and most powerful Zen 5 cores and a maximum frequency of 4.6 GHz. And for memory, it comes with 16GB of LPDDR5 RAM and a 512GB M.2 NVMe SSD. Connectivity options include Bluetooth 5.3 and Wi-Fi 6.
Ports, Battery, and Additional Features
The Asus Vivobook S14 (M3407GA) 2026 has two USB 3.2 Gen 1 Type-C ports with support for DisplayPort and Power Delivery, two USB 3.2 Gen 1 Type-A ports, one HDMI 2.1 TMDS port, and a 3.5mm Combo Audio Jack.
Longer use is made possible by its 70W battery, which can be quickly charged via a 68W Type-C AC adaptor. It also includes a backlit chiclet keyboard, a dedicated Copilot key, integrated speakers, and an FHD IR webcam with Windows Hello integration.
Asus Vivobook S14 M3407GA 2026 (Ryzen 7 445,16GB, 512GB, 14″ WUXGA OLED) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,75,999 |
Asus Vivobook S14 M3407GA 2026 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

