BAVIN BV73 TWS
4.1/5
expert Review
In Stock

Rs. 3,900
4.1/5
expert Review
Key Specs
See full specsType
In-ear
Driver
Unspecified
Battery Life
Up to 4 hours
IP Rating
Unspecified
EMI not available
Rs. 3,900
The BV73 TWS, is the budget earbud by the BAVIN. This new guy is all about affordability and providing value for money. It gives around 4 hours of music playback with just 30 mAh earbuds. The Full Color LED Touch Screen provided by it seems gimmicky at first, but you will find it practical for simple tasks such as shuffling and controlling the media that is being played.
BAVIN BV73 TWS Full Specification
Launch
| Date | September 9, 2025 In Nepal: January 14, 2026 |
| Market Status | In stock |
Type
| Fit | In-ear |
| Series | BAVIN BV |
Body
| Dimensions (W x D x H) | Earbuds: Unspecified Case: 60 x 23 x 45 mm |
| Weight | Earbuds: Unspecified Case: 66 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Colors | White |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
Audio
| Driver | Unspecified |
| Codecs | SBC |
| Frequency Response | 20 Hz - 10 kHz |
| Microphone | Yes |
| Noise Cancellation | Yes (dB unspecified) |
| 360 Audio | No |
| Others | Low-latency connection |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3 |
| Multi-Pairing | Unspecified |
| Companion App | Unspecified |
Battery
| Size | 30 mAh (buds) / 360 mAh (case) |
| Music Playback | 4 hours (buds) / Unspecified (case) |
| Talk Time | 4 hours (buds) / Unspecified (case) |
| Charging | 1.5 hours (buds) / Unspecified (case) |
Extras
| Features | LED Full Color Touch Screen |
BAVIN BV73 TWS Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BAVIN BV73 TWS | Rs. 3,900 |
BAVIN BV73 TWS User Reviews and Ratings
0.0/5
(from 0 total rating)5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Best Tech Deals
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


