BAVIN BV99 TWS
3.5/5
expert Review
In Stock


Rs. 3,000
3.5/5
expert Review
Key Specs
See full specsType
In-ear
Driver
Unspecified
Battery Life
Up to 5 hours
IP Rating
Unspecified
EMI not available
Rs. 3,000
The BV99 TWS, is the budget earbud by the BAVIN. This new guy is all about affordability and providing value for money compared to its predecessor. It gives around 5 hours of music playback with just 30 mAh earbuds. With it's design featuring sharp edges on buds and low latency response, it might be a great option for a gamer to consider buying.
BAVIN BV99 TWS Full Specification
Launch
| Date | August 13, 2025 In Nepal: January 14, 2026 |
| Market Status | In stock |
Type
| Fit | In-ear |
| Series | BAVIN BV |
Body
| Dimensions (W x D x H) | Earbuds: Unspecified Case: 58.5 x 24 x 48.5 mm |
| Weight | Earbuds: 3.6 gm Case: 40 gm |
| IP Rating | Unspecified |
| Colors | Black, White |
| Ear Tip Sizes | S, M, L |
Audio
| Driver | Unspecified |
| Codecs | SBC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | Yes |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | Low Latency Performance |
Connectivity
| Bluetooth | 5.3 |
| Multi-Pairing | Unspecified |
| Companion App | Unspecified |
Battery
| Size | 30 mAh (buds) / 180 mAh (case) |
| Music Playback | 5 hours (buds) / Unspecified (case) 80% volume |
| Talk Time | 3 hours (buds) / Unspecified (case) |
| Charging | 2 hours (buds) / Speed unspecified (case) |
Extras
| Features | Crystal-Clear Calls |
BAVIN BV99 TWS Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BAVIN BV99 TWS - White | Rs. 3,000 |
| BAVIN BV99 TWS - Black | Rs. 3,000 |
BAVIN BV99 TWS User Reviews and Ratings
0.0/5
(from 0 total rating)5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Best Tech Deals
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


