BAVIN BW608
5.0/5
expert Review


Model: BW608
5.0/5
expert Review
Display
1.39" TFT
Weight
39 gm
Software
RTOS
Battery Life
Up to 7 days
BAVIN BW608 Full Specification
| Date | November 1, 2025 In Nepal: January 14, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Device Type | Smartwatch |
| Series | BAVIN BW |
| Case | Size: 45 mm Material: Zinc Alloy |
| Strap | Size: 22 mm Material: Silicone |
| Dimensions | 45 x 11 x 45 mm |
| Weight | 39 gm |
| Durability | IP68 dust and water resistance |
| Colors | Black, White |
| Size | 1.39 inches |
| Type | Unspecified |
| Resolution | 360 x 360 pixels, 210 PPI |
| Protection | Glass |
| Brightness | Unspecified |
| Others | Splash proof |
| WLAN | Unspecified |
| Bluetooth | 5.3 |
| eSIM | No |
| NFC | No |
| Navigation | Unspecified |
| Compatibility | Android 5.0 or later, iOS 9.0 or later |
| Companion App | Unspecified |
| Chipset | Unspecified |
| CPU | Unspecified |
| GPU | Unspecified |
| OS | RTOS |
| UI Version | RTOS |
| Memory | Unspecified |
| Speaker | Yes |
| Microphone | Yes |
| Type | Heart Rate Monitor, Blood Pressure (SpO2), Sleep Analysis |
| Features | Step counter, calorie tracking, Real-time exercise stats, Smart Reminders & Alerts, Women’s Health Tracking |
| Fitness Tracking | 123+ workout modes |
| Capacity | 300 mAh |
| Usage Time | Up to 7 days (normal usage) Up to 15 days (low power mode) |
| Charging | Magnetic Charging |
| Features | Remote Control, Weather Updates, Call & Notifications |
Bavin is here in Nepal with its new watch addition, the Bavin BW608. Let's get more information about this watch.Â
Bavin BW608 Overview
Design and Display
Bavin BW608 has a zinc alloy frame that encloses the matte spray-on metal oil finish on the front. It comes with an anti-static silicone strap. It weighs around 94 grams and has an IP68 rating for water splash. In terms of display, it has a 1.39-inch TFT screen with 360 x 360 pixel resolution.Â
Battery and Connectivity
Bavin BW608 has a 300mAh battery that can support about a week in typical use. If your usage is light, the battery life can last up to two weeks. For connectivity, you get Bluetooth 5.3 to answer calls on this watch.Â
Performance and Others
Bavin BW608 uses an RTOS to monitor heart rate and sleep cycles. You also get 123 sports modes on this watch, along with a voice assistant, remote photo control, and a find phone feature. This watch is compatible with Android 5.0+ and iOS 9.0+.
BAVIN BW608 Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BAVIN BW604 - Black | Rs. 6,399 |
| BAVIN BW604 - White | Rs. 6,399 |
BAVIN BW608 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

![Best Smartwatch To Buy in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2026/01/Best-smartwatch-in-Nepal-2026.jpg)
