Connectivity-wise, it comes with 3x HDMI 2.0 ports, which is decent for everyday office use. It supports AMD FreeSync for casual gaming and is TUV Certified, which helps reduce eye strain.
BenQ EW2480 (24" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor
4.4/5
expert Review



Model: EW2480
4.4/5
expert Review
Display
24" FHD 75Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
72% NTSC
Adjustment
Tilt
BenQ EW2480 Full Specification
| Date | Unspecified |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | EW |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 537.4 x 186.5 x 416.7 mm Without stand: 537.4 x 36.4 x 343 mm |
| Weight | With stand: 3.6 kg Without stand: 2.9 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 24 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 75Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Color Modes | NTSC, HDR, Rec.709 |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | Yes (2x 2.5W) |
| Video | 3x HDMI 2.0 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 17W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 2.0 |
| Others | 1x power cable |
| Features | ePaper Mode |
Design and Display
The BenQ EW2480 is a 24-inch office monitor with an IPS panel, offering a beautiful, immersive view. It comes with a FHD display, ideal for a variety of tasks. The monitor also features a wide 178° viewing angle, so visuals remain consistent from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors due to 16.7 million (8-bit) display colors . It covers 72% NTSC color gamut and has a contrast ratio of 1000:1, which ensures accurate and sharp color reproduction.
Extras
BenQ EW2480 (24" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ EW2480 (24" FHD IPS 75Hz Flat) Office Monitor | Rs. 24,500 |
BenQ EW2480 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![BenQ Monitors Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/BenQ-Monitor-Price-in-Nepal.jpg)

