Connectivity-wise, it comes with 3x HDMI 2.0, 2x USB Type-C port, and 3x USB 3.2 Type-A port, making it highly versatile.
BenQ EW3290U (32" UHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor
4.5/5
expert Review




Model: EW3290U
4.5/5
expert Review
Display
32" UHD 60Hz IPS
Brightness
350 nits (typ) / 400 nits (HDR)
Color Gamut
95% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
BenQ EW3290U Full Specification
| Date | July, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Office |
| Series | EW |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 714.5 x 211.2 x 483.8–593.5 mm Withoutstand: 714.5 x 67.8 x 443.9 mm |
| Weight | With stand: 8.1 kg Without stand: 6.0 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: -20° to 20° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 110 mm |
| Colors | White |
| Size | 31.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | UHD (3840 x 2160 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 139 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 350 nits (typ) / 400 nits (HDR) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10, DisplayHDR 400 |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, HDR, Rec.709 |
| Others | Low Blue Light |
| Speaker | Yes (2x 2.5W + 5W woofer) |
| Video | 3x HDMI 2.0 1x USB Type-C |
| USB | 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 29W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x USB Type-C |
| Others | 1x power cable |
| Features | Built-in KVM Switch |
Design and Display
The BenQ EW3290U is a 32-inch creator monitor with an IPS panel, offering a beautiful, immersive view. It comes with a UHD display, ideal for various tasks. The monitor also features a wide 178° viewing angle, so visuals remain consistent from any position.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 1.07 billion display colors (10-bit). It covers 95% P3, ensuring accurate color reproduction.
Extras
BenQ EW3290U (32" UHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ EW3290U (32" UHD IPS 60Hz Flat) Office Monitor | Rs. 94,999 |
BenQ EW3290U User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


