BenQ GW2491 (24" FHD IPS 100Hz Flat) Home Monitor
4.4/5
expert Review


Model: GW2491
4.4/5
expert Review
Display
24" FHD 60Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Tilt
BenQ GW2491 Full Specification
| Date | May, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Home |
| Series | GW |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 542 x 182 x 416 mm Without stand: 542 x 48 x 318 mm |
| Weight | With stand: 3.06 kg Without stand: 2.67 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 93 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1300 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB |
| Others | EyeSafe 2.0, Flicker-free |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x DisplayPort 1.2 |
| USB | No |
| Audio | No |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 22W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | 1x power cable |
| Features | TCO Certified |
Design and Display
The BenQ GW2491 is a home monitor with a clean, minimalist design, slim bezels, and a solid build. Its 24-inch IPS panel offers FHD resolution and wide 178° viewing angles. The monitor also features a 100Hz refresh rate, which is great for fast-paced gaming.
Color Performance
This monitor offers 99% of the sRGB color gamut and supports 8-bit color. While it's not designed for creators, it still delivers good-enough color for everyday tasks.
Extras
The BenQ GW2491 supports VESA mounting and offers HDMI and DisplayPort connectivity. It is a great monitor for home use and even for light work and entertainment.
BenQ GW2491 (24" FHD IPS 100Hz Flat) Home Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ GW2491 (24" FHD IPS 60Hz Flat) Home Monitor - Default | Rs. 17,499 |
BenQ GW2491 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


