Connectivity-wise, it comes with two HDMI 2.0, two USB Type-C , and 2 USB Type-A ports, making it highly versatile.
BenQ MA320U (32" UHD IPS 60Hz Flat) Creator Monitor
4.4/5
expert Review


Model: MA320U
4.4/5
expert Review
Display
32" UHD 60Hz IPS
Brightness
550 nits (typ) / 600 nits (HDR)
Color Gamut
99% sRGB, 97% P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot
BenQ MA320U Full Specification
| Date | August, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Creator |
| Series | MA |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 608.8 - 493.8 x 220.2 x 714.5 mm Without stand: 424.4 x 82.7 x 714.5 mm |
| Weight | With stand: 9.1 kg Without stand: 6.05 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: -15° to 15° Pivot: -90° to 90° Height: No |
| Colors | Silver |
| Size | 31.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | UHD (3840 x 2160 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 140 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 550 nits (typ) / 600 nits (HDR) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB, 97% P3 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1300 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Color Modes | sRGB, P3, HDR |
| Others | TUV Flicker-Free, Low Blue Light |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 2.0 1x USB Type-C |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 250W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | 1x power cable |
| Features | Frameless Design |
Design and Display
The BenQ MA320U is a 32-inch creator-focused monitor that comes with an IPS panel. It's got a 4K UHD display with a smooth 60Hz refresh rate, making it ideal for multitasking and content creation. The monitor also comes with a wide 178° viewing angle, and the visuals remain the same from any position you see.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 1.07 billion display colors (10-bit). It covers 99% sRGB, 97% P3, ensuring accurate color production.
Extras
BenQ MA320U (32" UHD IPS 60Hz Flat) Creator Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ MA320U (32" UHD IPS 60Hz Flat) Creator Monitor - Default | Rs. 1,29,999 |
BenQ MA320U User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


