BenQ MOBIUZ EX251 (25" FHD IPS 220Hz Flat) Gaming Monitor
4.5/5
expert Review



Model: EX251
4.5/5
expert Review
Display
25" FHD 220Hz IPS
Brightness
350 nits (typ) / 400 nits (HDR)
Color Gamut
99% sRGB
Adjustment
Tilt
BenQ MOBIUZ EX251 Full Specification
| Date | June, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | MOBIUZ |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 557.70 x 211.74 x 428.78 mm Without stand: 557.70 x 81.9 x 339.2 mm |
| Weight | With stand: 4.17 kg Without stand: 3.62 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | White |
| Size | 24.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 90 PPI |
| Refresh Rate | 220Hz |
| Response Time | 1 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 350 nits (typ) / 400 nits (HDR) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 99% sRGB |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10, DisplayHDR 400 |
| Color Modes | sRGB, HDR |
| Others | Flicker Free technology |
| Speaker | Yes (2x 2.5W) |
| Video | 2x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.2 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C |
| USB | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 18W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 2.0 |
| Others | 1x power cable |
| Features | Color Shuttle software |
Design and Display
The BenQ MOBIUZ EX251 is a 25-inch monitor with an IPS panel. It features an excellent FHD display with an ultra-smooth 220Hz refresh rate, making it ideal for gaming and multitasking. We also get a wide 178° viewing angle, which helps visuals remain consistent from any position. Plus, it also features AMD FreeSync, which helps to prevent screen tearing.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with a 16.7 million display (8-bit). It covers 99% sRGB, ensuring accurate color production.
Extras
Connectivity includes 2x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.2, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C, and 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, which is more than enough for the average user.
BenQ MOBIUZ EX251 (25" FHD IPS 220Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ MOBIUZ EX251 (25" FHD IPS 220Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 37,999 |
BenQ MOBIUZ EX251 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![BenQ Monitors Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/BenQ-Monitor-Price-in-Nepal.jpg)

