BenQ MOBIUZ EX2710Q (27" QHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor
4.5/5
expert Review



Model: EX2710Q
4.5/5
expert Review
Display
27" QHD 165Hz IPS
Brightness
250 nits (typ) / 400 nits (HDR)
Color Gamut
95% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Height
BenQ MOBIUZ EX2710Q Full Specification
| Date | August, 2021 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | MOBIUZ |
| Dimensions (W x H x D) | Without stand: 614.1 x 64.1 x 366.3 mm With stand: 614 x 252.5 x 425.8–525.8 mm |
| Weight | With stand: 7.4 kg Without stand: 5.2 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 15° Swivel: -15° to 15° Pivot: No Height: 0 mm to 100 mm |
| Colors | Silver |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 109 PPI |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT), 2 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium |
| Brightness | 250 nits (typ) / 400 nits (HDR) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10, DisplayHDR 400 |
| Color Modes | DCI-P3, HDR |
| Others | Color Temperature Adjustment |
| Speaker | Yes (2x 2W + 5W woofer) |
| Video | 2x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 1x USB Type-B |
| USB | 2x USB 3.0 Type-A |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 29W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 1x USB 3.0 Type-A |
| Others | 1x power cable |
| Features | Motion Blur Reduction |
Design and Display
The BenQ MOBIUZ EX2710Q is a 27-inch monitor with an IPS panel. It features an excellent QHD display with an ultra-smooth 165Hz refresh rate, making it ideal for gaming and multitasking. We also get a wide 178° viewing angle, which helps visuals remain consistent from any position. Plus, it also features AMD Free Sync Premium, which helps to prevent
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with a 1.07-billion-color display (10-bit). It covers 95% DCI-P3, ensuring accurate color production.
Extras
Connectivity includes 2x HDMI 2.0, 1x DisplayPort 1.4, 1x USB Type-B, and 2x USB 3.0 Type-A, which is more than enough for the average user.
BenQ MOBIUZ EX2710Q (27" QHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ MOBIUZ EX2710Q (27" QHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 59,999 |
BenQ MOBIUZ EX2710Q User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![BenQ Monitors Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/BenQ-Monitor-Price-in-Nepal.jpg)

