BenQ ZOWIE EX2710R (27" QHD VA 165Hz 1000R Curved) Gaming Monitor
4.0/5
expert Review


Model: EX2710R
4.0/5
expert Review
Display
27" QHD 165Hz VA
Brightness
300 nits (typ) / 400 nits (HDR)
Color Gamut
90% P3
Adjustment
Tilt / Swivel
BenQ ZOWIE EX2710R Full Specification
| Date | July, 2021 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | ZOWIE |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 607.7 x 252.1 x 425.5-525.5 mm Without stand: 607.7 x 118.7 x 379.9 mm |
| Weight | With stand: 7.1 kg Without stand: 4.9 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 15° Swivel: -15° to 15° Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | VA |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | QHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 109 PPI |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync Premium Pro |
| Brightness | 300 nits (typ) / 400 nits (HDR) |
| Curvature | 1000R |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 90% P3 |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 3000 : 1 |
| HDR | HDR10, DisplayHDR 400 |
| Color Modes | P3, HDR |
| Others | TUV Flicker-Free, Low Blue Light |
| Speaker | Yes (2x 2W) |
| Video | 2x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 1x USB Type-B |
| USB | 3x USB 3.0 Type-A |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 95W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | 1x power cable |
| Features | Light Tuner, Black eQualizer |
Design and Display
Regarding the design, the BenQ ZOWIE EX2710R features a standard 27-inch curved-panel display with QHD resolution. It is an IPS panel that delivers an immersive viewing experience. Plus, we get a blazing-fast 165Hz refresh rate and 1ms (MPRT) response time, delivering smooth motion and reduced blur during high-paced gaming.
Extras
For extras, the monitor features AMD FreeSync Premium Pro for tear-free gaming, and also has multiple connectivity options, including DisplayPort 1.2 and HDMI 2.0, and multiple Type-A and C ports. Additionally, it supports adjustments such as Tilt and Swivel.
BenQ ZOWIE EX2710R (27" QHD VA 165Hz 1000R Curved) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ ZOWIE EX2710R (27" QHD VA 165Hz 1000R Curved) Gaming Monitor - Default | Rs. 77,300 |
BenQ ZOWIE EX2710R User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


