BenQ ZOWIE XL2411K (24" FHD TN 144Hz Flat) Gaming Monitor
4.1/5
expert Review



Model: XL2411K
4.1/5
expert Review
Display
24" FHD 144Hz TN
Brightness
320 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Tilt / Swivel / Height
BenQ ZOWIE XL2411K Full Specification
| Date | October, 2020 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | ZOWIE |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 571 x 200.18 x 370.56–525.56 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 5.9 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 23° Swivel: -45° to 45° Pivot: No Height: 0 mm to 155 mm |
| Colors | Black |
| Size | 24 inches |
| Panel Type | TN |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 320 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | Unspecified |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | Unspecified |
| Others | Black Equalizer |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2.0 2x HDMI 1.4 1x DisplayPort 1.2 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 45W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort 1.2 |
| Others | 1x power cable |
| Features | Dynamic Accuracy Technology, Esports-focused design |
Overview
Talking about the design, BenQ ZOWIE XL2411K comes with a standard 24-inch flat design that supports FHD resolution. It is a TN panel that delivers an immersive viewing experience. Plus, we also get a blazing-fast 144Hz refresh rate that delivers smooth motion and reduced blur during high-paced gaming. The monitor has multiple connectivity options, including 2x HDMI 1.4, 1x HDMI 2.0, and 1x DisplayPort 1.2. Additionally, it supports adjustments such as Tilt, Swivel, and Height.
BenQ ZOWIE XL2411K (24" FHD TN 144Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ ZOWIE XL2411K (24" FHD TN 144Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 26,999 |
BenQ ZOWIE XL2411K User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![BenQ Monitors Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/BenQ-Monitor-Price-in-Nepal.jpg)

