BenQ ZOWIE XL2411P (24" FHD TN 144Hz Flat) Gaming Monitor
4.3/5
expert Review



Model: XL2411P
4.3/5
expert Review
Display
24" FHD 144Hz TN
Brightness
350 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
BenQ ZOWIE XL2411P Full Specification
| Date | October, 2017 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | ZOWIE |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 570 x 219 x 429–559 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 5.8 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: -45° to 45° Pivot: Unspecified Height: 0 mm to 130 mm |
| Colors | Black |
| Size | 24 inches |
| Panel Type | TN |
| Finish | Unspecified |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 350 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | Unspecified |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | Unspecified |
| Others | Black Equalizer |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x DisplayPort 1.2 1x DVI-DL |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 45W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | 1x power cable |
| Features | Esports-focused design, Preloaded Game Modes |
Overview
In terms of design, the BenQ ZOWIE XL2411P features a standard 24-inch flat panel with FHD resolution. It is a TN panel that delivers an immersive viewing experience. Plus, we also get a blazing-fast 144Hz refresh rate that delivers smooth motion and reduced blur during high-paced gaming. Connectivity options include 1x HDMI 1.4, 1x DisplayPort 1.2, and 1x DVI-DL. Additionally, it supports adjustments such as Tilt, Swivel, and Height.
BenQ ZOWIE XL2411P (24" FHD TN 144Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ ZOWIE XL2411P (24" FHD TN 144Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 26,000 |
BenQ ZOWIE XL2411P User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![BenQ Monitors Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/BenQ-Monitor-Price-in-Nepal.jpg)

