BenQ ZOWIE XL2546K (25" FHD TN 240Hz Flat) Gaming Monitor
4.1/5
expert Review



Model: XL2546K
4.1/5
expert Review
Display
25" FHD 240Hz TN
Brightness
320 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Tilt / Swivel / Height
BenQ ZOWIE XL2546K Full Specification
| Date | October, 2020 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | ZOWIE |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 571 x 200.18 x 366.17–521.17 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 6.2 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 23° Swivel: -45° to 45° Pivot: No Height: 0 mm to 155 mm |
| Colors | Black |
| Size | 24.5 inches |
| Panel Type | TN |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 91 PPI |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 320 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | Unspecified |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | Unspecified |
| Others | TUV Flicker-Free, Low Blue Light |
| Speaker | No |
| Video | 3x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.2 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 40W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | 1x power cable |
| Features | 5-way OSD navigation joystick |
Overview
Talking about the design, BenQ ZOWIE XL2546K comes with a standard 25-inch flat design that supports FHD resolution. It is an TN panel that delivers an immersive viewing experience. Plus, we also get a blazing fast 240Hz refresh rate that delivers smooth motion and reduced blur during high-paced gaming. The monitor has multiple connectivity options, including DisplayPort 1.2 and HDMI 2.0. Additionally, it supports adjustments such as Tilt, Swivel, and Height.
BenQ ZOWIE XL2546K (25" FHD TN 240Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ ZOWIE XL2546K (25" FHD TN 240Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 69,999 |
BenQ ZOWIE XL2546K User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![BenQ Monitors Price in Nepal [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/08/BenQ-Monitor-Price-in-Nepal.jpg)

