BenQ ZOWIE XL2546X+ (24" FHD TN 280Hz Flat) Gaming Monitor
4.0/5
expert Review


Model: XL2546X+
4.0/5
expert Review
Display
24" FHD 280Hz TN
Brightness
320 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Tilt / Swivel
BenQ ZOWIE XL2546X+ Full Specification
| Date | November, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | ZOWIE |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 576.15 - 517.3 x 171.65 x 362.3 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 5.8 kg Without stand: 5.8 kg |
| Wall Mounting | 100 x 100 mm |
| Adjustment | Tilt: -5° to 35° Swivel: -45° to 45° Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 24.1 inches |
| Panel Type | TN |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 280Hz |
| Response Time | 0.5 ms (GtG) |
| Variable Refresh Rate | NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium, Adaptive Sync |
| Brightness | 320 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | Unspecified |
| Others | TUV Flicker-Free, Low Blue Light |
| Speaker | No |
| Video | 3x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.2 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 65W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | 1x power cable |
| Features | DyAc 2, Black eQualizer, Monitor Hood, S‑Switch |
Design and Display
Talking about the design, BenQ ZOWIE XL2546X+ comes with a standard 24-inch flat design that supports FHD resolution. It is an IPS panel that delivers an immersive viewing experience. Plus, we also get a blazing fast 280Hz refresh rate and 0.5ms (GtG) response time that delivers smooth motion and reduced blur during high-paced gaming.
Extras
For extras, the monitor features NVIDIA G-Sync, AMD FreeSync Premium, and Adaptive Sync for tear-free gaming, and also has multiple connectivity options, including DisplayPort 1.2 and HDMI 2.0. Additionally, it supports adjustments such as Tilt and Swivel.
BenQ ZOWIE XL2546X+ (24" FHD TN 280Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ ZOWIE XL2546X+ (24" FHD TN 280Hz Flat) Gaming Monitor - Default | Rs. 1,15,900 |
BenQ ZOWIE XL2546X+ User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


