BenQ ZOWIE XL2746S (27" FHD TN 240Hz Flat) Gaming Monitor
3.5/5
expert Review


Model: XL2746S
3.5/5
expert Review
Display
27" FHD 240Hz TN
Brightness
320 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Tilt / Swivel
BenQ ZOWIE XL2746S Full Specification
| Date | December, 2019 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | ZOWIE |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: Unspecified Without stand: 632.5 × 558.8 × 225.0 mm |
| Weight | With stand: 8.7 kg Without stand: 12.8 kg |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: -45° to 45° Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | TN |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 81 PPI |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync, AMD FreeSync |
| Brightness | 320 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | Unspecified |
| Others | TUV Flicker-Free, Low Blue Light |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2.0 1x HDMI 1.4 1x DisplayPort 1.2 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | 1x Kensington Lock |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: <55W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | 1x power cable |
| Features | Frameless Design |
Design and Display
The BenQ ZOWIE XL2746S is a 27-inch monitor with an IPS panel. It features an FHD display with an ultra-smooth 240Hz refresh rate, making it ideal for gaming and multitasking. We also get a wide 178° viewing angle, which helps visuals remain consistent from any position.
Extras
Connectivity includes 2x HDMI ports and a 1x DisplayPort 1.4, which is decent for the price.
BenQ ZOWIE XL2746S (27" FHD TN 240Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| BenQ ZOWIE XL2746S (27" FHD TN 240Hz Flat) Gaming Monitor - Default | Rs. 58,000 |
BenQ ZOWIE XL2746S User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


