Blackview Tab 13 Pro
4.6/5
expert Review


4.6/5
expert Review
Display
10.1" 60Hz LCD
Chipset
Helio P60 (12nm)
Storage
128GB
Battery
Li-Ion 7680 mAh
EMI not available

Xiaomi Pad 7 review: The best tablet for everyone*
Read Full ReviewBlackview Tab 13 Pro Full Specification
| Date | November, 2023 In Nepal: January 17, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Blackview Tab |
| Dimensions | 239.2 x 157.95 x 7.6 mm |
| Weight | 435 gm |
| Build | Back: Aluminum Front: Glass Frame: Unspecified IP rating: Unspecified |
| Colors | Blue, Grey |
| Size | 10.1 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 2K (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 ratio, 224 PPI |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Laminated | Unspecified |
| Others | Mohs level 5 |
| Cellular | Yes (4G) |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | Yes with A-GPS, Glonass, Galileo |
| NFC | No |
| USB | USB 2 Type-C (480 Mbps) |
| Chipset | MediaTek Helio P60 (12nm) |
| CPU | Octa-core -4x Cortex-A73 (2.0 GHz) -4x Cortex-A53 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| OS | Android 13 |
| UI Version | Unspecified |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 8GB |
| Storage | 128GB |
| Variant | 8GB / 128GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Single | 13MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Single | 8MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Unspecified |
| Face Unlock | Unspecified |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm jack | No |
| Others | FM Radio, Multiple sound modes |
| Type | Accelerometer |
| Type | Li-Ion 7680 mAh, non removable |
| Charging | 18W Charging |
| Stylus | Blackview Smart Stylus |
| Keyboard | Blackview Keyboard |
| Others | Tempered glass protector |
| Features | PC Mode 2.0, Split-Screen 2.0, AI integration |
Blackview Tab 13 Pro Overview
Display and Build
The Tab 13 Pro comes with a 10.1-inch IPS LCD panel. It’s an FHD+ screen with a 1200 x 1920 resolution and 350 nits of brightness, which is decent for indoor use. The design follows the modern flat-edge trend with a slim 7.6mm profile and a lightweight 435g body. It features a sandblasted aluminum alloy back available in Gray and Blue.
Performance and Software
It runs on the MediaTek Helio P60 octa-core chipset, which is an older but reliable mid-range processor. You get 8GB of RAM out of the box, and the system can virtually expand that up to 16GB if you're running several apps at once. For storage, it has 128GB built-in, and you can add up to a 1TB microSD card. It ships with DokeOS_P 3.0 based on Android 13.
Camera and Battery Life
The tablet has a 13MP main camera on the back and an 8MP Samsung sensor on the front for video calls. A 7,680mAh battery powers the device, and it supports 18W charging through the USB-C port. One handy feature for productivity is the "PC Mode," which changes the UI to look more like a desktop computer when you're working
Blackview Tab 13 Pro Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Blackview Tab 13 Pro - 8GB - 128GB | Rs. 26,999 |
Blackview Tab 13 Pro User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

