Blackview Tab 50 Kids
4.6/5
expert Review


4.6/5
expert Review
Display
8.0" 60Hz LCD
Chipset
Rockchip RK3562 (12nm)
Storage
64GB
Battery
Li-Ion 5580 mAh mAh
EMI not available

Xiaomi Pad 7 review: The best tablet for everyone*
Read Full ReviewBlackview Tab 50 Kids Full Specification
| Date | September, 2023 In Nepal: January 17, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Blackview Tab |
| Dimensions | 211.2 x 126.2 x 9.7 mm |
| Weight | 355 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Unspecified IP rating: Unspecified |
| Colors | Space Grey, Twilight Blue |
| Size | 8 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ (1280 × 800), 16 : 10 ratio, 189 PPI |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | 320 nits (typ) |
| Laminated | Unspecified |
| Others | Mohs level 7 |
| Cellular | No |
| WLAN | Wi-FI 6, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB 2 Type-C (480 Mbps) |
| Chipset | Rockchip RK3562 (12nm) |
| CPU | Quad Core - 4x Cortex-A53 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G52 MC1 |
| OS | Android 13 |
| UI Version | DokeOS_P 3.0 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 3GB |
| Storage | 64GB |
| Variant | 3GB / 64GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Single | 2MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p @ 30 fps |
| Single | 0.3MP |
| Features | HDR |
| Video | 480p @ 30 fps |
| Fingerprint | Unspecified |
| Face Unlock | No |
| Speaker | Unspecified |
| 3.5 mm jack | No |
| Others | FM Radio, Multiple sound modes |
| Type | Accelerometer, Proximity |
| Type | Li-Ion 5580 mAh, non-removable |
| Charging | 5W charging |
| Stylus | Unspecified |
| Keyboard | Unspecified |
| Others | Tempered glass protector |
| Features | Google Kids Space, Parental Controls, Educational Content |
Blackview Tab 50 Kids Overview
Design and Display
The Tab 50 Kids is built to withstand the typical wear and tear that comes with child use. It features a compact 8-inch IPS LCD display that is easy for small hands to hold, and it comes wrapped in a kid-safe TPU protective case. This case isn't just for protection; it includes a colorful stand that makes it easy for children to watch educational videos or participate in online classes hands-free. The screen also features eye-care technology to reduce strain.
Performance and Educational Software
The tablet is powered by the Rockchip RK3562 quad-core processor, which is sufficient for educational apps, casual games, and video streaming. It comes with 3GB of RAM (expandable to 6GB via virtual RAM) and 64GB of internal storage.
It also comes with the integration of Google Kids Space and a custom child-friendly launcher. These tools allow parents to set up multiple profiles, filter out inappropriate content, and monitor app usage. The tablet comes pre-loaded with various educational games and reading materials to encourage learning through play.
Blackview Tab 50 Kids Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Blackview Tab 50 Kids | Rs. 11,790 |
Blackview Tab 50 Kids User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

