Blackview Tab 70 Wi-Fi
4.6/5
expert Review


4.6/5
expert Review
Display
10.1" 60Hz LCD
Chipset
Rockchip RK3562 (12nm)
Storage
64GB
Battery
Li-Ion 6580 mAh mAh
EMI not available

Xiaomi Pad 7 review: The best tablet for everyone*
Read Full ReviewBlackview Tab 70 Wi-Fi Full Specification
| Date | September, 2023 In Nepal: January 17, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Blackview Tab |
| Dimensions | 246.5 x 163 x 9.9 mm |
| Weight | 520.5 gm |
| Build | Back: Plastic Front: Glass Frame: Unspecified IP rating: Unspecified |
| Colors | Space Grey, Twilight Blue |
| Size | 10.1 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | HD+ (1280 × 800), 16 : 10 ratio, 138 PPI |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Laminated | Unspecified |
| Others | Mohs level 7 |
| Cellular | No |
| WLAN | Wi-FI 6, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB 2 Type-C (480 Mbps) |
| Chipset | Rockchip RK3562 (12nm) |
| CPU | Quad Core - 4x Cortex-A53 (2.0 GHz) |
| GPU | Mali-G52 MC1 |
| OS | Android 13 |
| UI Version | DokeOS_P 3.0 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 4GB |
| Storage | 64GB |
| Variant | 4GB / 64GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Single | 5MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p @ 30 fps |
| Single | 2MP |
| Features | HDR |
| Video | 720p @ 30 fps |
| Fingerprint | Unspecified |
| Face Unlock | Unspecified |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm jack | No |
| Others | FM Radio, Multiple sound modes |
| Type | Accelerometer, Proximity |
| Type | Li-Ion 6580 mAh, non-removable |
| Charging | 10W Charging |
| Stylus | Unspecified |
| Keyboard | Unspecified |
| Others | Tempered glass protector |
| Features | PC Mode 2.0, Split-Screen 2.0, AI integration |
Blackview Tab 70 WiFi Overview
Design and Display
The Blackview Tab 70 WiFi features a standard 10.1-inch IPS LCD panel with a WUXGA resolution of 800 x 1280 pixels. While the resolution is basic, the inclusion of Widevine L1 certification is a major highlight, it allows users to stream content from platforms like Netflix and Disney+ in high definition. The build is primarily plastic and it comes in two distinct colors: Space Grey and Twilight Blue.
Performance and Software
Under the hood, the tablet is powered by the Rockchip RK3562 quad-core chipset. This is an entry-level processor designed for low-intensity tasks like web browsing, online classes, and video playback. It is paired with either 3GB or 4GB of RAM. Storage sits at 64GB, but a dedicated microSD slot allows for expansion up to 1TB. The tablet runs on DokeOS_P 3.0, based on Android 13, which offers features like PC Mode and split-screen multitasking.
Connectivity and Battery
The device also supports WiFi 6, providing more stable and faster internet connections compared to older standards. Since this is a WiFi-only model, it does not support SIM cards or GPS. Powering the device is a 6,580mAh battery that supports 10W charging. According to Blackview, this is enough for roughly 6 hours of continuous video playback or over 100 hours of standby.
Blackview Tab 70 Wi-Fi Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Blackview Tab 70 Wi-Fi | Rs. 13,499 |
Blackview Tab 70 Wi-Fi User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

