Blackview Tab 9 WiFi
4.6/5
expert Review



4.6/5
expert Review
Display
11" 60Hz LCD
Chipset
Unisoc Tiger T606 (12 nm)
Storage
256GB
Battery
Li-Ion 8200 mAh
EMI not available

Xiaomi Pad 7 review: The best tablet for everyone*
Read Full ReviewBlackview Tab 9 WiFi Full Specification
| Date | June, 2024 In Nepal: January 17, 2026 |
| Market Status | In Stock |
| Series | Blackview Tab |
| Dimensions | 246.8 x 161.8 x 9.1 mm |
| Weight | 540 gm |
| Build | Back: Aluminum Front: Glass Frame: Unspecified IP rating: Unspecified |
| Colors | Ink Grey, Frost Blue, Blush Pink |
| Size | 11 inches |
| Type | IPS LCD |
| Resolution | 2K (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 ratio, 206 PPI |
| Protection | Unspecified |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Touch Sampling Rate | Unspecified |
| Brightness | Unspecified |
| Laminated | Unspecified |
| Others | Mohs level 5 |
| Cellular | No |
| WLAN | Wi-Fi 5, Dual-band |
| Bluetooth | 5.0 |
| GPS | No |
| NFC | No |
| USB | USB 2 Type-C (480 Mbps) |
| Chipset | Unisoc T606 (12 nm) |
| CPU | Octa-core - 2x Cortex-A75 (1.6 GHz) - 6x Cortex-A55 (1.6 GHz) |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| OS | Android 14 |
| UI Version | DokeOS_P 4.0 |
| Promised Updates | Unspecified |
| RAM | 6GB |
| Storage | 256GB UFS 2.1 |
| Variant | 6GB / 256GB |
| SD Card | Yes (microSD) |
| Single | 13MP |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Single | 8MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p @ 30 fps |
| Fingerprint | Unspecified |
| Face Unlock | Unspecified |
| Speaker | Stereo Speakers |
| 3.5 mm jack | No |
| Others | FM Radio, Multiple sound modes |
| Type | Accelerometer |
| Type | Li-Ion 8200 mAh, non removable |
| Charging | 10W Charging |
| Stylus | Unspecified |
| Keyboard | Unspecified |
| Others | Tempered glass protector |
| Features | PC Mode 2.0, Split-Screen 2.0, AI integration |
Blackview Tab 9 WiFi Overview
Display and Build
The Tab 18 features an 11-inch IPS LCD with an FHD resolution of 1200 x 1920 pixels. It has an 83% screen-to-body ratio, giving it a fairly modern look with balanced bezels. The tablet is quite portable, weighing in at 512g and measuring 9.5mm in thickness. It’s available in three colors: Ink Grey, Frost Blue, and Blush Pink.
Performance and Storage
Powering the device is the Unisoc Tiger T606 octa-core chipset. It comes with 6GB of physical RAM, but the system allows you to expand this up to 18GB using virtual RAM for better multitasking. You get a generous 256GB of internal storage, which can be further increased by 1TB using a microSD card. It runs on Android 14 with Blackview’s DokeOS 4.0.
Entertainment and Battery
For media enthusiasts, the Tab 9 WiFi includes Widevine L1 certification, meaning you can stream Netflix or Disney+ in 1080p resolution. It also features dual Smart-K box speakers for stereo sound. The battery capacity is 8,200mAh, and while Blackview calls it "fast charge," it supports 10W charging through the USB-C port.
Blackview Tab 9 WiFi Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Blackview Tab 9 WiFi | Rs. 24,999 |
Blackview Tab 9 WiFi User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News

