boAt Airdopes Alpha
4.3/5
expert Review


4.3/5
expert Review
Type
Half-in-ear
Driver
13 mm dynamic
Battery Life
Up to 8.5 hours
IP Rating
IPX5
EMI not available
boAt Airdopes Alpha Full Specification
| Date | July 5, 2023 In Nepal: December 26, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Fit | Half-in-ear |
| Series | Airdopes |
| Dimensions (W x D x H) | Earbuds: 18.65 x 30 x 17.48 mm Case: Unspecified |
| Weight | Earbuds: 4 gm Case: 50 gm |
| IP Rating | Earbuds: IPX5 splash resistance Case: Unspecified |
| Colors | Jet Black, Dark Cyan, Deep Blue, Peach Dusk, Pine Green, Swedish White, Assassin Black Deadpool Edition |
| Ear Tip Sizes | No |
| Driver | 13 mm dynamic bass drivers |
| Codecs | AAC, SBC |
| Frequency Response | 20 Hz - 20 kHz |
| Microphone | 2 mics (1 on each side) |
| Noise Cancellation | No |
| 360 Audio | No |
| Others | 50 ms low latency |
| Bluetooth | 5.3 |
| Multi-Pairing | No |
| Companion App | boAt Hearables app |
| Size | 35 mAh (buds) / 300 mAh (case) |
| Music Playback | 8.5 hours (buds) / 26 hours (case) 60% volume |
| Talk Time | Unspecified |
| Charging | 40 minutes (buds) / 2 hours (case) |
| Features | Insta Wake 'N' Pair, Boost Mode |
Airdopes Alpha Overview:
Design
Starting with the design, boAt Airdopes Alpha is a semi-in-ear-fitted wireless earphone. You get an IPX5 rating for water and splash protection. Additionally, covering them up is the pill-shaped case with a button inside to reset the pairing. Multiple different color options are available for Airdopes Alpha which include: Black and White
Audio
On the audio side, the 13mm drivers on each bud offer a playful experience. Plus, the boAt Airdopes Alpha promises HD sound with a frequency range of 20 Hz to 20 kHz. The buds contain microphones for voice pickup; however, the exact number is unspecified.
Battery
On the other hand, the TWS is equipped with good battery backup. Airdopes Alpha offers 35 hours of playtime. This depends on stuff like the volume and duration of continuous playbacks. ASAP charging adds another 120 minutes of playback within 10 minutes of charging
boAt Airdopes Alpha Extras
Other features of boAt Alpha earbuds include Bluetooth 5.3, Insta Wake n' Pair, one-touch support, boost mode for gamers, ENx Noise Cancellation, and more! Check out other boAt products here.
boAt Airdopes Alpha Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| boAt Airdopes Alpha | Rs. 3,299 |
boAt Airdopes Alpha User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Compare with similar device
Related Comparison
![boAt accessories Price in Nepal [Updated 2026]](https://media.gadgetbytenepal.com/2023/04/Boat-Accessories-Price-in-Nepal-2023-Update.jpg)
