Dahua DHI-LM22-A201YF (22" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor
3.5/5
expert Review


Model: DHI-LM22-A201YF
3.5/5
expert Review
Display
22" FHD 100Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
Unspecified
Adjustment
Unspecified
Dahua DHI-LM22-A201YF Full Specification
| Date | March, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | LM |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: Unspecified without stand: 492.7 × 41.2 x 284 mm |
| Weight | With stand: 2.05 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (75 x 75 mm) |
| Adjustment | Unspecified |
| Colors | Black |
| Size | 21.45 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 102 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 10 ms |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | Unspecified |
| Others | Color Temperature Adjustment, Eye Care Technology |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1x DVI |
| USB | No |
| Audio | Unspecified |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | On mode: 22W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI |
| Others | Unspecified |
| Features | Ultra-Slim Bezel Design |
Design and Display
The Dahua DHI-LM22-A201YF is a 22-inch monitor that comes with a beautiful and immersive IPS panel. Its FHD display comes with a smooth 100Hz refresh rate, which is quite ideal for gaming. Additionally, the display also comes with a wide 178° viewing angle, and visuals remain the same from any position.
Color Performance
This monitor comes with a great 8-bit color display, which is great for watching content.
Extras
Talking about the connectivity, it includes one VGA port and an HDMI port, which is more than enough for the average user.
Dahua DHI-LM22-A201YF (22" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dahua DHI-LM22-A201YF (22" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor - Default | Rs. 11,000 |
Dahua DHI-LM22-A201YF User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


