Dahua DHI-LM22-B201SW (22" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor
3.5/5
expert Review


Model: DHI-LM22-B201SW
3.5/5
expert Review
Display
22" FHD 100Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
100% sRGB, 75% DCI-P3, 75% AdobeRGB, 72% NTSC
Adjustment
Tilt
Dahua DHI-LM22-B201SW Full Specification
| Date | November, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | LM |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 492 x 39.5 x 284 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | Without stand: Unspecified With stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (75 x 75 mm) |
| Adjustment | Tilt: -7° to 17° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 21.5 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 102 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | Unspecified |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 75% DCI-P3, 75% AdobeRGB, 72% NTSC |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, AdobeRGB, NTSC |
| Others | Color Temperature Adjustment, Eye Care Technology |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1x DVI |
| USB | No |
| Audio | Unspecified |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | Unspecified |
| Others | Unspecified |
| Features | Ultra-Slim Bezel Design |
Design and Display
Dahua DHI-LM22-B201SW is a budget-friendly Flat gaming monitor that comes in a 22-inch form factor. For display, here we get an FHD display with a blazing fast 100Hz refresh rate, which makes it perfect for high-paced gaming.
Color Performance
This monitor covers 100% sRGB, 72% NTSC, 75% DCI-P3, 75% Adobe RGB color coverage, which is great for color-critical tasks.
Extras
Talking about the connectivity, it includes one VGA port and an HDMI, which is more than enough for the average user.
Dahua DHI-LM22-B201SW (22" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dahua DHI-LM22-B201SW (22" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor - Default | Rs. 12,499 |
Dahua DHI-LM22-B201SW User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


