Dahua DHI-LM24-E231 (24" FHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor
3.5/5
expert Review


Model: DHI-LM25-E231BN
3.5/5
expert Review
Display
24" FHD 165Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
100% sRGB, 85% DCI-P3, 80% AdobeRGB, 85% NTSC
Adjustment
Tilt
Dahua DHI-LM24-E231 Full Specification
| Date | April, 2023 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | LM |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: Unspecified Without stand: 539.5 x 64.6 x 321.3 mm |
| Weight | With stand: 3.9 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (75 x 75 mm) |
| Adjustment | Tilt: -7° to 17° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 23.8 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 92 PPI |
| Refresh Rate | 165Hz |
| Response Time | 1 ms (Overdrive Mode) |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 85% DCI-P3, 80% AdobeRGB, 85% NTSC |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, AdobeRGB, NTSC |
| Others | Color Temperature Adjustment, Eye Care Technology |
| Speaker | No |
| Video | 2x HDMI 1.4 1x DisplayPort 1.2 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | On mode: 33W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | DisplayPort 1.2 |
| Others | 1x power cable |
| Features | Ultra-Slim Bezel Design |
Design and Display
Dahua Dahua DHI-LM24-E231 is a budget-friendly Flat gaming monitor that comes in a 24-inch form factor. For panel type, here we get an FHD display with a blazing fast 165Hz refresh rate, which makes it perfect for gaming, and it also supports adaptive sync for tear-free gaming.
Color Performance
This monitor comes with 100% sRGB, 85% DCI-P3, 80% AdobeRGB, 85% NTSC, which is perfect for doing color-critical tasks.
Extras
Talking about the connectivity, it includes one DisplayPort 1.4, two HDMI 1.4, and finally a headphone jack, which is more than enough for the average user.
Dahua DHI-LM24-E231 (24" FHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dahua DHI-LM24-E231 (24" FHD IPS 165Hz Flat) Gaming Monitor - Default | Rs. 24,500 |
Dahua DHI-LM24-E231 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


