Dahua DHI-LM27-C201P (27" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor
3.5/5
expert Review


Model: DHI-LM27-C201P
3.5/5
expert Review
Display
27" FHD 100Hz IPS
Brightness
250 nits (typ)
Color Gamut
72% NTSC
Adjustment
Tilt
Dahua DHI-LM27-C201P Full Specification
| Date | October, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | LM |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 613.1 x 223.9 x 442 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 3.8 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | Unspecified |
| Adjustment | Tilt: -7° to 17° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Silver |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 81 PPI |
| Refresh Rate | 100Hz |
| Response Time | 5 ms (Overdrive Mode) |
| Variable Refresh Rate | Unspecified |
| Brightness | 250 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 72% NTSC |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | NTSC |
| Others | Color Temperature Adjustment, Eye Care Technology |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 1.4 1x DVI |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | On mode: 30W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 1.4 |
| Others | Unspecified |
| Features | Ultra-Slim Bezel Design |
Design and Display
Dahua DHI-LM27-C201P is a budget-friendly Flat gaming monitor that comes in a 27-inch form factor. For panel type, here we get an FHD display with a blazing fast 100Hz refresh rate, which makes it perfect for gaming.
Color Performance
This monitor covers 72% NTSC color coverage, which is decent for color-critical tasks.
Extras
Talking about the connectivity, it includes one VGA port, one HDMI, and finally a headphone jack, which is more than enough for the average user.
Dahua DHI-LM27-C201P (27" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dahua DHI-LM27-C201P (27" FHD IPS 100Hz Flat) Gaming Monitor - Default | Rs. 20,999 |
Dahua DHI-LM27-C201P User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


