Dahua DHI-LM27-E231BN (27" FHD IPS 200Hz Flat) Gaming Monitor
4.4/5
expert Review


Model: DHI-LM27-E231BN
4.4/5
expert Review
Display
27" FHD 200Hz IPS
Brightness
350 nits (typ)
Color Gamut
85% NTSC
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot
Dahua DHI-LM27-E231BN Full Specification
| Date | April, 2025 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | LM |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 614.3 x 366.8 x 57.2 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 3.55 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -7° to 22° Swivel: -30° to 30° Pivot: -90° to 90° Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1090 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 81 PPI |
| Refresh Rate | 200Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT), 0.5 ms (OD) |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync, AMD FreeSync |
| Brightness | 350 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 85% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Color Modes | NTSC, HDR |
| Others | Software blue light protection |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | On mode: 32W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | DisplayPort 1.4 |
| Others | 1x power cable |
| Features | Rapid Response Times, 3-Sided Frameless Design |
Design and Display
Talking about the design, the Dahua DHI-LM27-E231BN comes with a standard 27-inch flat design that supports a basic FHD resolution. It is an IPS panel that delivers an immersive viewing experience. Plus we also get a fast 200Hz refresh rate and 0.5ms OD response time that deliver smooth motion and reduced blur during high-paced gaming.
Color Performance
Talking about its color performance, the panel comes with an 85% NTSC color gamut coverage, which is decent for content creation. Adding more on color, we also get a 1000:1 contrast ratio.
Extras
For extras, the monitor features Adaptive Sync and AMD Free Sync for tear-free gaming, multiple connectivity options, including DisplayPort 1.4 and HDMI 2.0. Additionally, it supports all adjustments such as Tilt, Swivel and Pivot.
Dahua DHI-LM27-E231BN (27" FHD IPS 200Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dahua DHI-LM27-E231BN (27" FHD IPS 200Hz Flat) Gaming Monitor - Default | Rs. 22,999 |
Dahua DHI-LM27-E231BN User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


