Dahua DHI-LM27-E241B (27" FHD IPS 240Hz Flat) Gaming Monitor
4.0/5
expert Review


Model: DHI-LM27-E241B
4.0/5
expert Review
Display
27" FHD 240Hz IPS
Brightness
350 nits (typ)
Color Gamut
85% NTSC
Adjustment
Tilt
Dahua DHI-LM27-E241B Full Specification
| Date | February, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | LM |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 614.3 x 57.2 x 366.8 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 3.55 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -5° to 20° Swivel: No Pivot: No Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | FHD (1920 x 1080 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 81 PPI |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT), 0.5 ms (Overdrive Mode) |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync |
| Brightness | 350 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 85% NTSC |
| Display Colors | 16.7 million (8-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | HDR10 |
| Color Modes | NTSC, HDR |
| Others | Color Temperature Adjustment, Eye Care Technology, Software blue light protection |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | On mode: 32W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | DisplayPort 1.4 |
| Others | 1x power cable |
| Features | Ultra-Slim Bezel Design |
Design and Display
Dahua DHI-LM27-E241B is a budget-friendly Flat gaming monitor that comes in a 27-inch form factor. For panel type, here we get an FHD display with a blazing fast 240Hz refresh rate, which makes it perfect for gaming, and it also supports adaptive sync for tear-free gaming.
Color Performance
This monitor delivers rich, vibrant colors with 16.7 million display colors (8-bit). It covers 85% NTSC which is decent for doing color-critical tasks.
Extras
Talking about the connectivity, it includes one DisplayPort 1.4, one HDMI 2.0, and finally a headphone jack, which is more than enough for the average user.
Dahua DHI-LM27-E241B (27" FHD IPS 240Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dahua DHI-LM27-E241B (27" FHD IPS 240Hz Flat) Gaming Monitor - Default | Rs. 26,999 |
Dahua DHI-LM27-E241B User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


