Dahua DHI-LM27-E341A (27" QHD IPS 240Hz Flat) Gaming Monitor
4.0/5
expert Review


Model: DHI-LM27-E341A
4.0/5
expert Review
Display
27" QHD 240Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
95% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot / Height
Dahua DHI-LM27-E341A Full Specification
| Date | August, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Gaming |
| Series | LM |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: 614.3 x 366.8 x 57.2 mm Without stand: Unspecified |
| Weight | With stand: 4.97 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -7° to 22° Swivel: -30° to 30° Pivot: -90° to 90° Height: 0 mm to 120 mm |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WQHD (2560 x 1440 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 108 PPI |
| Refresh Rate | 240Hz |
| Response Time | 1 ms (MPRT), 0.5 (OD) |
| Variable Refresh Rate | Adaptive Sync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 95% DCI-P3 |
| Display Colors | Unspecified |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | DCI-P3 |
| Others | Color Temperature Adjustment, Eye Care Technology |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2.0 2x DisplayPort 1.4 |
| USB | No |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | Unspecified |
| Power Consumption | On mode: 32.6W Standby mode: Unspecified |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x DisplayPort 1.4 DisplayPort 1.2 |
| Others | 1x power cable |
| Features | Ultra-Slim Bezel Design |
Design and Display
Talking about the design, the Dahua LM27-E341A comes with a standard 27-inch flat design that supports QHD resolution. It is an IPS panel that delivers an immersive viewing experience. Plus we also get a fast 240Hz refresh rate and 0.5ms OD response time that deliver smooth motion and reduced blur during high paced gaming.
Color Performance
Talking about its color performance, it comes 95% DCI-P3 color gamut coverage, which is perfect for content creation. Adding more on color, we also get a 1000:1 contrast ratio.
Extras
For extras, the monitor features Adaptive Sync for tear-free gaming, multiple connectivity options, including DisplayPort 1.4 and HDMI 2.0. Additionally, it supports all adjustments such as Tilt, Swivel, Pivot, and Height.
Dahua DHI-LM27-E341A (27" QHD IPS 240Hz Flat) Gaming Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dahua DHI-LM27-E341A (27" QHD IPS 240Hz Flat) Gaming Monitor | Rs. 51,999 |
Dahua DHI-LM27-E341A User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


