Dahua DHI-LM27-U401A (27" UHD IPS 60Hz Flat) Creator Monitor
4.7/5
expert Review


Model: LM27-U401A
4.7/5
expert Review
Display
27" UHD 60Hz IPS
Brightness
300 nits (typ)
Color Gamut
100% sRGB, 85% NTSC, 98% DCI-P3
Adjustment
Tilt / Swivel / Pivot
Dahua DHI-LM27-U401A Full Specification
| Date | September, 2024 |
| Market Status | In stock |
| Monitor Type | Creator |
| Series | LM |
| Dimensions (W x H x D) | With stand: Unspecified Without stand: 613.7 x 366.7 x 52.7 mm |
| Weight | With stand: 5.4 kg Without stand: Unspecified |
| Wall Mounting | VESA mounting (100 x 100 mm) |
| Adjustment | Tilt: -3° to 21° Swivel: -30° to +30° Pivot: -90° to 90° Height: No |
| Colors | Black |
| Size | 27 inches |
| Panel Type | IPS |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | UHD (3840 x 2160 pixels), 16 : 9 aspect ratio, 163 PPI |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 5 ms (OD) |
| Variable Refresh Rate | AMD FreeSync |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Curvature | Flat |
| Viewing Angle | 178° (horizontal) / 178° (vertical) |
| Color Gamut | 100% sRGB, 85% NTSC, 98% DCI-P3 |
| Display Colors | 1.07 billion (10-bit) |
| Color Accuracy | Unspecified |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 |
| HDR | Unspecified |
| Color Modes | sRGB, DCI-P3, NTSC |
| Others | 3H surface coating, Low Blue Light Protection |
| Speaker | No |
| Video | 1x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 |
| USB | 2x USB Type-A |
| Audio | 1x 3.5mm audio out |
| Security | No |
| Voltage Rating | 100 - 240V |
| Power Consumption | On mode: 120W Standby mode: <0.5W |
| Power Supply | External adapter |
| Signal Cable | 1x HDMI 2.0 1x DisplayPort 1.4 |
| Others | 1x USB Type-C 1x power cable |
| Features | Picture-in-Picture |
Design and Display
Talking about the design, the Dahua LM27-U401A comes with a standard 27-inch flat design that supports an FHD resolution. It is an IPS panel that delivers an immersive viewing experience of 179 degree. Plus we also get a decent 60Hz refresh rate and 5ms OD response time that deliver smooth motion for daily use.
Color Performance
Talking about its color performance, it comes 85% NTSC, 100% sRGB, and 98% color gamut coverage, which is perfect for content creation. Adding more on color, we also get a 1000:1 contrast ratio.
Extras
For extras, the monitor features AMD FreeSync for tear-free gaming, multiple connectivity options, including DisplayPort 1.4 and HDMI 2.0, and a Type-C port. Additionally, it supports adjustments such as Tilt, Swivel and Pivot.
Dahua DHI-LM27-U401A (27" UHD IPS 60Hz Flat) Creator Monitor Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| Dahua DHI-LM27-U401A (27" UHD IPS 60Hz Flat) Creator Monitor | Rs. 49,999 |
Dahua DHI-LM27-U401A User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
Compare with similar device
Related Comparison
Related News


