Dell 14 DC14255 2025 (Ryzen AI 5 330, 16GB, 1TB, 14" FHD+)
4.0/5
expert Review



4.0/5
expert Review
Laptop Type
Traditional
Display
14" FHD+ 60Hz IPS Touch
CPU
AMD Ryzen AI 5 330
GPU
AMD Radeon 820M
Dell 14 DC14255 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
8/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
9/10
Battery life
9.5/10
Value for money
9/10
Dell 14 DC14255 2025 Full Specification
| Announced | March, 2025 In Nepal: March, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Series | Dell |
| Dimensions (W x D x H) | 314 x 226.15 x 16.90 mm |
| Weight | 1.69 kg |
| Color Options | Platinum Silver |
| CPU Series | AMD Ryzen AI 300 Series (Krackan Point) |
| Processor | AMD Ryzen AI 5 330 (4nm) |
| Base Clock | Zen 5 cores: 2.0 GHz Zen 5c cores: 2.0 GHz |
| Boost Clock | Zen 5 cores: 4.5 GHz Zen 5c cores: 3.4 GHz |
| Cores / Threads | 4 / 8 |
| L3 Cache | 8MB |
| TDP | 15W - 28W |
| GPU Name | AMD Radeon 820M |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 2800 MHz |
| NPU Name | AMD Ryzen AI |
| NPU Peak TOPS | 66 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) LPDDR5 |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 5600 MT/s |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 512GB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 35ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | 45% NTSC |
| Others | ComfortView Plus |
| USB Type-A | 2x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 6E, Dual-band (2.4 / 5 GHz) |
| Bluetooth | Bluetooth 5.2 |
| Security | TPM 2.0 chip |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 720p HD camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x 2.5W speakers |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 54 Wh |
| Charging | 65W adapter Supports ExpressCharge |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Dell Digital Delivery, Dell Update, Dell Help & Support, SupportAssist |
| Features | EPEAT Gold with Climate+ and Energy star certification |
As we already know, Dell has recently renamed and reclassified its laptop lines into three main categories: Dell, Dell Pro, and Dell Pro Max. Now, we have a new entry from Dell: the Dell 14 (DC14255), featuring the latest AMD Ryzen AI processor and AMD Radeon Graphics.
Dell 14 (DC14255) Overview:
Performance, Memory, AI features
The Dell 14 comes with AMD's latest Ryzen AI 300 Series processor, i.e, the AMD Ryzen AI 5 330, with a total of 4 cores and 8 threads. It has a turbo frequency of 4.5 GHz and a configurable TDP of 15-28W to feed. Talking about the graphics, Graphics are handled by the integrated AMD Radeon 820M with a maximum frequency of 2800 MHz.
We also get 16GB of DDR5 RAM with a blazing-fast 5600 MT/s and a 16GB NVMe SSD for storage.
We also get a dedicated NPU for processing all kinds of system-level AI workloads, delivering 56 TOPS of performance. Some notable AI features include Live Caption, Co-Create, and Windows Studio Effects.
Design and Display
Regarding the design, the device weighs 1.59 kg and is available in a single platinum silver.
For display, we get a 14-inch FHD+ (1920x 1200) IPS display. This display comes with a standard 60Hz refresh rate, 45% NTSC color gamut, and a software-driven ComfortView Plus feature to protect our eyes from blue light.
Connectivity
The Dell 14 Plus (DC14255) comes with Wi-Fi 6E and Bluetooth 5.2 for wireless connectivity. For Physical connectivity, it has two USB 3.2 Gen 1, one USB 3.2 Gen 2 Type-C, and power delivery, one HDMI 1.4, and lastly 1 Universal Audio jack.
Dell 14 DC14255 2025 (Ryzen AI 5 330, 16GB, 1TB, 14" FHD+) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB+512GB | Rs. 1,29,999 |
Dell 14 DC14255 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)