Dell 14 Plus 2-in-1 DB04255 2025 (Ryzen AI 7 350, 16GB, 1TB, 14" FHD+)
4.0/5
expert Review


Model: DB04255
4.0/5
expert Review
Laptop Type
Traditional
Display
14" FHD+ 60Hz IPS Touch
CPU
AMD Ryzen AI 7 350
GPU
AMD Radeon 860M
Dell 14 Plus 2-in-1 DB04255 2025 Expert Score Breakdown
Design and build
8.5/10
Display
8/10
Keyboard and trackpad
7.5/10
Performance
9/10
Battery life
9.5/10
Value for money
9/10
Dell 14 Plus 2-in-1 DB04255 2025 Full Specification
| Announced | March, 2025 In Nepal: January, 2026 |
| Market Status | In stock |
| Laptop Type | Traditional |
| Series | Dell Plus |
| Dimensions (W x D x H) | 314 x 226.15 x 16.39 mm |
| Weight | 1.59 kg |
| Color Options | Midnight Blue |
| CPU Series | AMD Ryzen AI 300 Series (Krackan Point) |
| Processor | AMD Ryzen AI 7 350 (4nm) |
| Base Clock | P-cores: 2.0 GHz Zen 5c cores: 2.0 GHz |
| Boost Clock | Zen 5 cores: 5.0 GHz Zen 4 cores: 3.5 GHz |
| Cores / Threads | 8 / 16 |
| L3 Cache | 16MB |
| TDP | 15W - 54W |
| GPU Name | AMD Radeon 860M |
| Graphics Type | Integrated |
| VRAM | Shared |
| TGP | Shared |
| Boost Clock | Up to 3000 MHz |
| NPU Name | AMD Ryzen AI |
| NPU Peak TOPS | 66 TOPS |
| Installed RAM | 16GB (2x 8GB) LPDDR5x |
| Soldered Memory | Yes |
| Speed | 7500 MT/S |
| Channel | Dual channel |
| Maximum Capacity | 16GB |
| HDD | No |
| SSD | 1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD |
| SSD Slots | Unspecified |
| Size | 14 inches |
| Panel Type | IPS LCD |
| Touchscreen | No |
| Finish | Anti-glare |
| Resolution | WUXGA (1920 x 1200 pixels), 16 : 10 aspect ratio |
| Refresh Rate | 60Hz |
| Response Time | 35ms |
| Variable Refresh Rate | No |
| Brightness | 300 nits (typ) |
| Color Gamut | Unspecified |
| Others | ComfortView Plus |
| USB Type-A | 1x USB 3.2 Gen 1 (5 Gbps) |
| USB Type-C | 2x USB 3.2 Gen 2 (10 Gbps) |
| Display | 1x HDMI 1.4 |
| Audio | 1x 3.5 mm headphone jack |
| Media Card | No |
| Ethernet | No |
| WiFi | Wi-Fi 7, Tri-band (2.4 / 5 / 6 GHz) |
| Bluetooth | Unspecified |
| Security | TPM 2.0 chip, Fingerprint reader |
| Keyboard | Single white backlit Keys |
| Trackpad | Windows Precision trackpad |
| Webcam | 1080p FHD camera with Physical shutter |
| Speakers | 2x 2.5W speakers with Dolby Atmos Cores and Waves MaxxAudio Pro |
| Microphone | Built-in dual array microphones |
| Capacity | Li-Ion 64 Wh |
| Charging | 65W adapter Supports ExpressCharge |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Preloaded Softwares | Dell Digital Delivery, Dell Update, Dell Help & Support, SupportAssist |
| Features | EPEAT Gold with Climate+ and Energy star certification |
As we know already, Dell has recently renamed and reclassified its laptop lines into three main categories, i.e, Dell, Dell Pro, and Dell Pro Max. Now, we have a new entry from Dell with its new Dell 14 Plus (DB04255), featuring the latest Intel Core Ultra Series processor along with Intel Arc Graphics.
Dell 14 Plus (DB04255) Overview:
Performance, Memory, AI features
The Dell 16 Plus comes with AMD's latest Ryzen AI 300 Series processor, i.e, the AMD Ryzen AI 7 350, with a total of 8 cores and 16 threads. It has a turbo frequency of 5 GHz and a configurable TDP of 15-54W to feed. Talking about the graphics, Graphics are handled by the integrated AMD Radeon 860M with a maximum frequency of 3000 MHz.
We also get 16GB of LPDDR5X RAM with a blazing-fast 8533 MT/s and a 1TB NVMe SSD for storage.
We also get a dedicated NPU for processing all kinds of system-level AI workloads, delivering 66 TOPS of performance. Some notable AI features include Live Caption, Co-Create, and Windows Studio Effects.
Design and Display
Talking about the design, we get a premium design with an Aluminium top lid and base. At just 1.59 kg, the device comes with a 180-degree hinge. The device is available in a single Midnight Blue color.
For display, we get a 14-inch FHD+ (1920x 1200) IPS display. This display comes with a standard 60Hz refresh rate, 45% NTSC color gamut, and a software-driven ComfortView Plus feature to protect our eyes from blue light.
Connectivity
The Dell 14 Plus (DB04255) comes with Wi-Fi 7 BE201 (2X2) and Bluetooth for wireless connectivity. For Physical connectivity, it has one USB 3.2 Gen 1, two USB 3.2 Gen 2 Type-C, and power delivery, one HDMI 1.4, and lastly 1 Universal Audio jack.
Dell 14 Plus 2-in-1 DB04255 2025 (Ryzen AI 7 350, 16GB, 1TB, 14" FHD+) Price in Nepal
| Variant | Price |
|---|---|
| 16GB + 1TB | Rs. 1,29,999 |
Dell 14 Plus 2-in-1 DB04255 2025 User Reviews and Ratings
5
(0 rating)
4
(0 rating)
3
(0 rating)
2
(0 rating)
1
(0 rating)
Sort Comments:
No comments yet.
Related Videos
![Dell Laptops Price In Nepal 2026 [Updated]](https://media.gadgetbytenepal.com/2022/12/Dell-Laptops-Price-in-Nepal-2023-Updated.jpg)